Kontakt z nami

Ewa Jabłońska 

tel. 797 375 191

 

Beata Węsierska Wesoła

tel. 502 687 698

Centrum Psychologii Zwierząt

Zwierzęta w czasie upałów

07 maja 2023

W dużej mierze to opiekunowie decydują o tym, jakie miejsca odpoczynku ma do dyspozycji pies czy kot . O jakiej porze i na jak długie spacery wychodzi pies. W związku z tym, warto zastanowić się, jak pomóc zwierzęciu przetrwać upalne dni.

Oczywiście stopień tolerancji u zwierząt na wysokie temperatury będzie zależny od wielu czynników,  takich jak wiek, stan zdrowia, kondycja fizyczna, rodzaj okrywy włosowej i gabaryty.

Niektórzy opiekunowie psów wychodzą z założenia, że ostrzyżenie sierści psa zmniejszy problem odczuwanego gorąca, nie mniej jednak, nie do końca tak jest. Miejcie świadomość, że sierść psa chroni go nie tylko przed zimnem, ale również jest barierą dla bezpośredniej ekspozycji jego skóry na promienie słoneczne.

Co zatem możecie zrobić, by pomóc zwierzętom w czasie upałów ?

  • W przypadku psów dostosujcie pory spacerów do aktualnej temperatury.  Wydłużcie spacer poranny starając się wyjść, gdy jest jeszcze „znośnie”. Zróbcie to samo wieczorem, kiedy jest już nieco chłodniej.

  • Spacer popołudniowy ograniczcie do załatwienia potrzeb fizjologicznych psa.

  • Uważniej wybierajcie miejsca spaceru, starając się unikać nagrzanych powierzchni, takich jak: asfalt, piasek, beton, metalowe elementy na ziemi. Łapy psa stykają się bezpośrednio z nagrzaną powierzchnią co grozi oparzeniami, zwłaszcza w przypadku delikatnych poduszek łap u szczeniaków.

  • Zadbajcie o zabezpieczenie skóry przed poparzeniem zwłaszcza w przypadku psów bezwłosych i o jasnej krótkiej sierści. Nie stosujcie ludzkich kremów z filtrem, a dobór właściwego środka skonsultujcie z lekarzem weterynarii. Pamiętajcie, że szczególnie narażone na podrażnienia są u psa okolice uszu i nosa.

  • Warto umożliwić psom i kotom dostęp do chłodniejszych miejsc w mieszkaniu np. łazienka.

  • Korzystajcie śmiało z mat chłodzących dla zwierząt.

  • Stały dostęp do często wymienianej świeżej wody zdaje się być czymś oczywistym.

W przypadku kotów, pomimo tego, iż jako gatunek są zdecydowanie bardziej ciepłolubne niż psy, również uważajcie na możliwość oparzeń słonecznych i udarów cieplnych. W czasie upałów ograniczajcie dostęp do nasłonecznionych osiatkowanych okien i tarasów. Dobrym rozwiązaniem jest zacienienie tego typu miejsc.

Uwaga!

Zwróćcie szczególną uwagę na rasy brachycefaliczne – one gorzej znoszą upały! Zadbajcie o komfort tych zwierząt podczas upałów w szczególności. 

 

Beata Węsierska Wesoła