06 listopada 2020

Zdecydowałeś się na zakup rasowego psa? Jak dokonać właściwego wyboru cz. 2 

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze hodowli z jakiej kupisz szczeniaka?

  • Sprawdź, czy hodowca prowadzi stronę internetową bądź fun page swojej hodowli.

Osoby zajmujące się profesjonalnie hodowlą psów, najczęściej są pasjonatami tego co robią. Kochają swoje czworonogi i zależy im bardzo na ich dobrym życiu. Oni najczęściej prowadzą swoje strony internetowe bądź blogi, z których możesz dowiedzieć się sporo na temat ich zwierząt oraz wymagań co do przyszłych opiekunów, ich szczeniąt.

Często hodowcy opisują jak ich ukochane pupile funkcjonują w nowych domach, chwaląc się przesłanymi od właścicieli, fotkami. To dobry początek do tego, by wybrać właściwą hodowlę.

Jeśli Twój wybór padł na rasę użytkową i planujesz w przyszłości uprawiać z psem jakieś formy aktywności, możesz wyczytać z takiej strony, czy psy w wybranej przez Ciebie hodowli uprawiają już jakieś sporty oraz czy rodzice szczeniąt mają jakieś osiągniecia w konkretnej dziedzinie  (agility, obedience itp.).

  • Śmiało skontaktuj się telefonicznie z hodowcą.

Nie bój się zadzwonić do hodowcy celem zasięgnięcia opinii. Przygotuj się na to, że dobry hodowca nie tylko chętnie udzieli Ci wszelkich informacji na temat swoich psów, ale również bardzo dokładnie wypyta Ciebie o Twój sposób życia i powody jakimi kierujesz się przy wyborze hodowanej przez niego rasy (wiedz, że nie tylko Ty chcesz wybrać odpowiedniego szczeniaka. Wielu odpowiedzialnych hodowców również dokonuje selekcji, by wybrać dla swoich maluchów jak najlepszy przyszły dom).  

W rozmowie telefonicznej zapytaj czy możesz przyjechać i zobaczyć prowadzoną przez niego hodowlę. Sprawdź, czy hodowca chętnie zaprosi Cię do siebie. Powinno Cię zaniepokoić takie zachowanie jak unikanie spotkania, proponując w zamian osobiste przywiezienie Ci szczenięcia do domu (niestety wielu nieuczciwych pseudohodowców unika kupujących w swoich miejscach zamieszkania, celem ukrycia prawdziwych warunków w jakich żyją u niego rozmnażane zwierzęta).

Zapytaj o matkę szczeniąt i jej zachowanie. Zażądaj jej zobaczenia. Dowiedz się, czy zwierzęta żyją na co dzień w kojcu, a jeśli tak, to jak wygląda ich przeciętny dzień życia. Ponadto zapytaj, czy i ile czasu hodowca poświęca swoim psom? W jaki sposób przygotowuje szczenięta do zmiany domu? Czy ma świadomość wczesnej socjalizacji szczeniąt, a przede wszystkim, w jakim wieku oddaje maluchy ich przyszłym właścicielom?

  • Będąc już na miejscu w hodowli, przeanalizuj jak zachowuje się szczeniak w Twojej obecności

Jeśli maluch przy spotkaniu z Tobą ucieka – chowa się w kont, chowa pod kanapę, za fotel i nie chce wyjść, sygnalizując przy tym strach, wokalizuje, wiedz już że jest coś nie tak. Psy socjalne, naturalnie dążą do kontaktu z człowiekiem. W stałym kontakcie z hodowcą i jego rodziną, szczeniaki mające już pierwsze pozytywne doświadczenia z człowiekiem, powinny bez problemu same dążyć do kontaktu z Tobą i wspólnej zabawy.

  • Zwróć uwagę, czy konkretny szczeniak ma rodowód i jak on wygląda.

To, że pies jest zarejestrowany w jakiejś organizacji, której celem statutowym jest rozmnażanie psów, nie jest jednoznaczne z tym, że ma dokładnie udokumentowane swoje pochodzenie. W niektórych organizacjach pies w swoim rodowodzie poza imieniem i datą urodzenia nie ma wpisanych żadnych danych. Wówczas nie wiesz z jakiego skojarzenia jest pies. Nie sprawdzisz, czy maluch jest owocem kazirodczego związku, czy u jego przodków występowały jakieś choroby bądź wady genetyczne. Nie wiesz, czy rodzice szczenięcia byli agresywni bądź lękliwi (oba te zachowania mogą być przez szczeniaka odziedziczone).

  • Zapytaj o umowę kupna/sprzedaży psa.

Odpowiedzialni hodowcy zawierają takie umowy. Zanim jednak ją podpiszesz, przeczytaj wszystko uważnie. Miej świadomość, że w sytuacjach spornych ona będzie podstawą, by na drodze sądowej dochodzić swoich praw.

  • Poproś o dokumentację dotyczącą zdrowia szczenięcia.

Zapytaj o przeglądy miotu, które w profesjonalnej i odpowiedzialnej hodowli prowadzone są przez lekarza weterynarii. Zapytaj o terminy szczepień i odrobaczeń. Dowiedz się czy szczenięta są wolne od chorób genetycznych. Poproś o książeczki zdrowia zwierzęcia (zaniepokoić powinna Ciebie całkiem pusta książeczka szczeniaka bądź wypisywana przez hodowcę dopiero podczas Twojego odbioru psa).

  • Zwróć uwagę czy matka oraz jej szczenięta są dobrze odżywione.

Niestety w wielu pseudohodowlach osoby rozmnażające psy głownie dla zysku, nie dbają o ciężarną sukę. Podobnie jest po jej porodzie.

Wiedz, że źle odżywania suka nie jest w stanie wydać na świat zdrowe potomstwo. Ponadto podczas karmienia, niedożywienie szczeniąt może skutkować opóźnionym ich rozwojem. Zwróć uwagę, czy zwierzęta się nie drapią – przy zaniedbaniu higieny, psy często mają problemy skórne.

  • Przy wyborze szczenięcia nie kieruj się głownie swoimi emocjami.

Jeśli trafisz na źle prowadzoną hodowlę, lub masz przeczucia, że zwierzęta w niej mają mocno zaburzony swój dobrostan, nie ulegaj swoim emocjom i nie kupuj takiego szczeniaka z litości. Pamiętaj, że kupując takiego malucha przyczynisz się do przekonania pseudohodowcy, że warto rozmnażać psy w celach zarobkowych, gdyż zwierzęta te zawsze można łatwo sprzedać.

O wiele bardziej przyczynisz się do pomocy tym maluchom, jak zgłosisz ten fakt organizacjom, które w ramach swojej działalności statutowej mogą interweniować w tej sprawie bezpośrednio u właściciela psów. Pamiętaj, że jeśli natkniesz się na pseudohodowlę, w której psy znajdują się w stanie zagrażającym ich zdrowiu lub życiu, organizacja zajmująca się ochroną zwierząt ma prawo je odebrać właścicielowi i w drodze interwencji umieścić je w domu tymczasowym.

 

Pamiętaj:

Zanim kupisz psa:

  • przemyśl dokładnie jaka rasa czułaby się najlepiej u Ciebie, biorąc pod uwagę Twój styl życia.
  • przemyśl, jakie masz oczekiwania względem psa – czy zwierzak będzie w stanie je spełnić?
  • nie kupuj szczeniaka pochopnie. Dowiedź się więcej na jego temat od hodowcy, instruktora szkolenia psów czy behawiorysty.
  • przyjmujesz pod swój dach czworonoga, z którym prawdopodobnie spędzisz wspólnie kilkanaście kolejnych lat życia. Dlatego podejdź do tej decyzji w sposób odpowiedzialny. Dobry wybór zaowocuje zgranym duetem i fajną relacją na długie kolejne lata wspólnego życia.

 

 

Po przeczytaniu artykułu, zapraszam Cię tutaj do_pobrania - tam znajdziesz dokument w formie krótkiej instrukcji, który możesz sobie pobrać i wydrukować. Instrukcja zawiera najważniejsze punkty, dotyczące właściwego wyboru a potem zakupu wybranego przez Ciebie psa. Powodzenia!

 

 

© Jacek Piech

Skontaktuj się z nami

kontakt@centrumpsychologiizwierzat.pl

Ewa Jabłońska, tel. +48 797 375 191 

Beata Węsierska Wesoła, tel. +48 502 687 698