Skontaktuj się z nami

kontakt@centrumpsychologiizwierzat.pl

Ewa Jabłońska, tel. +48 797 375 191 

Beata Węsierska Wesoła, tel. +48 502 687 698

Nasi partnerzy

Oferta  

© Jacek Piech

Klamka zapadła – kupujesz szczeniaka. Jesteś podekscytowany podjętą decyzją ale masz ogromny mętlik w głowie – co dalej?

Kiedy wpisujesz w wyszukiwarkę internetową frazę „rasy psów”, wyskakuje Ci ich cała masa. Piękne  psy, od których mieni się w oczach. Poza tym, okazuje się że znajdujesz bardzo dużo ogłoszeń sprzedaży szczeniąt (a myślałeś że będzie nieco trudniej).

Zaczynasz zastanawiać się: w jaki sposób wybrać właściwie pośród tak wielu ofert?

Obecnie jest bardzo dużo ras, które zachwycają swoją różnorodnością i urokiem. Tu jednak powinieneś wykazać się rozsądkiem i świadomie podjąć decyzję, na jakiego psa się zdecydujesz.
Przy wyborze odpowiedniej rasy, powinieneś wspólnie z domownikami zastanowić się i odpowiedzieć sobie na kilka pytań: ile czasu poświęcamy domowi a ile pracy? Czy prowadzimy aktywny tryb życia? Ile czasu możemy poświęcić zwierzęciu? Czy stać nas na szkolenie psa? Ile czasu i pieniędzy możemy przeznaczyć na pielęgnację i zdrowie naszego czworonoga?

 

Chcąc zorientować się w rasach psów, pewnie najczęściej sięgasz do internetu lub kolorowanych poradników, które opisują rasy psów. Niestety, większość znajdujących się tam informacji, nie na wiele Ci się przyda. Opisy typu „odważny”, „nieustępliwy”, „kochający dzieci”, „uparty” czy „leniwy” są  z założenia mylące i krzywdzące.  Dlaczego? Weź np. teriera, którego często określa się mianem niezależnego i upartego. W opisach takich, nie wspomina się już o tym, że taki “niezależny” od człowieka terier był potrzebny do gonienia zwierzyny samodzielnie, a nie we współpracy z myśliwym. W związku z takim zadaniem, jakie powierzył mu człowiek, terier był tak rozmnażany, by w drodze odpowiedniej selekcji uzyskać właśnie taką konkretną cechę (samodzielnej pracy). Można więc teriera określić upartym czy niezależnym (mało posłusznym), jak robi się to w popularnych poradnikach czy portalach internetowych ale takie określenia są mylące i mocno zniekształcają rzeczywisty obraz psa danej rasy i jego naturalnego  wzorca zachowania. Dlatego należy mieć spory dystans do opisów ras zawartych w kolorowych poradnikach czy witrynach internetowych, które zdecydowanie nie są opisami behawioralnymi.

Musisz wiedzieć, że celem takich „kwiecistych” opisów, jest przede wszystkim, zachwalenie konkretnego zwierzęcia i wzbudzenie w Tobie pozytywnych emocji, które popchną Cię do jego zakupu.

Ok. W takim razie, w jaki sposób zdobyć rzetelną wiedzę na temat interesującej Cię rasy psa?

Nierzadko spotykam się podczas konsultacji z opinią, ze zakup psa podyktowany był namową siostry, koleżanki czy dalszych krewnych, którzy właśnie mają przedstawiciela tej rasy w domu i bardzo sobie go chwalą. Poza tym znajomi byli u Ciebie z tym psem i ten dał się Tobie poznać jako spokojny, zrównoważony, nie sprawiający kłopoty, zwierzak. Więc dlaczego by nie spróbować kupić takiego samego psa?

Byłabym zdecydowanie ostrożna by kierować się takimi radami i opiniami. Wiedz, że każdy dom jest inny. Każdy z nas ma swój indywidulany tryb życia, indywidualne oczekiwania i priorytety względem wychowania psa. Dlatego ten sam pies w różnych domach, będzie zachowywał się różnie.

Moja rada - zanim zasugerujesz się namową koleżanki czy rodziny by zakupić psa proponowanej przez nich rasy, porozmawiaj najpierw na ten temat z fachowcami.

Zacznij od nawiązania kontaktu z profesjonalnymi hodowcami ras, które Cię zainteresowały.

Od nich dowiesz się wszystkiego na temat:

  • potrzeb jakie musi zapewnić psu przyszły właściciel, które wynikają z jego charakterystycznego wzorca zachowania (np. potrzeby psa rasy Syberian Husky różnią się zdecydowanie od potrzeb psa rasy Buldog Francuski),
  • sposobu prawidłowego żywienia,
  • pielęgnacji i zabiegów kosmetycznych: co trzeba robić? Jak często?
  • prawidłowej opieki weterynaryjnej (umiejętne utrzymanie zwierzęcia w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej). Czy będzie mnie stać na kosztowne żywienie, zabiegi weterynaryjne, ewentualnie szkolenie. I co więcej – czy dam radę by sprostać jego sporym potrzebom aktywności i ruchu?

 

Porozmawiaj z instruktorem szkolenia psów.

Warto porozmawiać z osobami zajmującymi się zawodowo szkoleniem psów – one mogą powiedzieć więcej na temat szkolenia i samego procesu uczenia się zwierząt w zależności od rasy i jej specyfiki. Warto też wspólnie ze szkoleniowcem, przeanalizować w jaki sposób psu danej rasy wprowadzić szkolenie z zakresu podstawowego posłuszeństwa. Czy zapisać się z przez Ciebie wybranym szczeniakiem do psiego przedszkola?  

Dowiesz się również w jaki sposób, od pierwszych dni pobytu szczeniaka w Twoim domu, wprowadzić ustalone przez siebie zasady i je konsekwentnie przestrzegać i egzekwować. I co najważniejsze, przy pomocy szkoleniowca nauczysz się, jak wzmacniać pożądane zachowania u psa, a jak wygaszać te niechciane i dla Ciebie kłopotliwe.

Porozmawiaj z behawiorystą.

On powie Ci z jakimi najczęściej występującymi problemami spotyka się u danej rasy. Może nawet podpowiedzieć, w jaki sposób możesz odpowiednim zachowaniem, uniknąć pojawienia się ewentualnych problemów w przyszłości.

Jeśli tak zdobyta od fachowców wiedza, mimo wszystko, nie odstraszy Cię od zakupu psa wybranej przez Ciebie rasy (z doświadczenia wiem, że jeśli jesteś zdecydowany to pewnie nie), kolejnym krokiem będzie jego odpowiedni wybór.

 

                                                                  c.d.n.

Zdecydowałeś się na zakup rasowego psa? Jak dokonać właściwego wyboru cz. 1 

06 listopada 2020