Skontaktuj się z nami

kontakt@centrumpsychologiizwierzat.pl

Ewa Jabłońska, tel. +48 797 375 191 

Beata Węsierska Wesoła, tel. +48 502 687 698

Nasi partnerzy

Oferta  

© Jacek Piech

Profesja petsittera na dobre już chyba zagościła wśród polskich zawodów, a ponieważ zdarza mi się ciągle jeszcze wyjaśniać, „co to jest" ten petsitter, albo może ktoś z was zastanawia się czy nim nie zostać, opowiem o tym zawodzie kilka słów.

Kim jest petsitter?

Petsitter to dosłownie, opiekun zwierząt domowych. To osoba, która zajmie się waszymi pupilami (najczęściej w ich własnych domach) podczas waszej nieobecności. W skrócie - niania dla zwierzaków. Profesjonalny opiekun może też zdecydować się na ukierunkowanie swojej ścieżki zawodowej i zajmować się wyłącznie jednym typem zwierząt, i tak np.: dogsitter będzie opiekować się psami, catsitter - kotami, a zajęcia dog walkera będą ograniczone do wyprowadzania psów na spacery.

Obowiązki petsittera

Oprócz podawania zwierzętom posiłków i wody, wyprowadzania psów na spacery, dbania o czystość kuwet (i sprzątanie innych nieczystości, które, nie oszukujmy się, mają tendencje do pojawiania się szczególnie wtedy, kiedy zwierzak jest w stresie), petsitter zapewnia im towarzystwo i aktywność, której może im brakować podczas rozłąki z wami. Petsitter stara się, aby dzień jego podopiecznych drastycznie nie różnił się od normalnych dni, dokumentuje też ich działania i zdaje relacje stęsknionym właścicielom. A jeśli ładnie poprosicie, może też podlać wasze kwiaty, żeby i one nie uschły z tęsknoty za wami ;)

Dla kogo taka praca?

Może się wydawać, że w zawodzie petsittera odnajdzie się prawie każdy miłośnik zwierząt, bo cóż trudnego może być w opiece nad słodkimi psiakami i kociakami? Trzeba jednak pamiętać, że opieka nad zwierzęciem, szczególnie cudzym, to duża odpowiedzialność. Niezbędna jest choć podstawowa wiedza w temacie behawioru czy komunikacji zwierząt, przydają się też wrażliwość, uważność, wyczulenie na drobne nawet zmiany, cierpliwość i… opanowanie. 

Jaki powinien być dobry petsitter?

Decydując się na zatrudnienie petsittera zwracajcie uwagę na szczegóły: czy został odpowiednio wyszkolony, czy jest zorganizowany i przygotowany do opieki, czy zadaje dużo pytań pozwalających lepiej poznać swojego nowego podopiecznego. Poczytajcie też recenzje dostępne w sieci, podpytajcie osoby, które korzystały z usług opieki nad swoimi zwierzętami. I przede wszystkim - zapytajcie swojego zwierzaka. Obserwujcie, jak wygląda jego nawiązywanie znajomości z petsitterem, jak się przy nim czuje, czy jego zachowanie dobrze rokuje na przyszłość.

Czy warto kształcić się w tym kierunku?

Nic nie zastąpi realnego doświadczenia, ale bez solidnej bazy ani rusz. Dobre szkolenie ma za zadanie wyposażyć przyszłego petsittera w wiedzę o zwierzętach, etyce i organizacji pracy, najczęściej pojawiających się problematycznych sytuacjach i możliwych środkach zaradczych (lub zapobiegawczych). Dobrze też, jeśli oprócz certyfikatu zawodowego, petsitter nie tylko odświeża ale i poszerza swoją wiedzę w temacie dobrostanu i opieki nad zwierzętami.

Zalety i wady 

Praca opiekuna zwierząt, jak każda inna, ma swoje dobre i złe strony. Petsitting to zazwyczaj zajęcie jednoosobowe, codzienny kontakt z ludźmi jest mocno ograniczony (dla jednych to duży plus, dla innych minus nie do przejścia). Godziny pracy mogą być nieregularne, weekendy i święta robocze. Psy wyprowadza się niezależnie od pogody i niewiele z nich zrezygnuje z długiego spaceru, bo z nieba siąpi i kapie. Można zostać polizanym, obślinionym, ubłoconym, podrapanym a nawet ugryzionym. Na swojej drodze spotyka się fantastycznych ludzi i zagorzałych przeciwników siusiania na trawniku pod blokiem.

Moim osobistym największym plusem bycia petsitterem są moi szefowie i szefowe, których serdecznie z tego miejsca pozdrawiam! I miejmy tu jasność, żaden z moich szefów nie należy do gatunku homo sapiens ;)

Na zdjęciu mój szef z najdłuższym stażem :)

Martyna Zgłobisz 

Zawód petsittera okiem... petsittera

18 października 2021