06 listopada 2020

Załatwianie się kota poza kuwetą i znaczenie moczem. 

ZAŁATWIANIE SIĘ KOTA POZA KUWETĄ 

jest związane z kocimi preferencjami dotyczącymi:

 • typu kuwety
 • rodzaju żwirku
 • lokalizacji kuwety

 

Preferencje są kwestia indywidualną, jednak najczęściej koty wolą odkryte kuwety, na tyle duże by umożliwiały swobodne obracanie się. Miejsce, gdzie znajduje się kuweta powinno być odosobnione, jednak z łatwym dostępem i możliwością obserwacji otoczenia. Koty preferują drobny, bezzapachowy żwirek, przypominający naturalne podłoże, powinno go być w kuwecie na tyle dużo, by zwierzę swobodnie mogło zakopać odchody.

Preferencje rozwijają się w okresie wczesnego rozwoju, jeśli więc adoptujemy kota, warto zapytać z jakiej kuwety i jakiego żwirku korzystał do czasu adopcji. Wszelkie zmiany wprowadzamy stopniowo, metodą małych kroczków.

Jeśli problem jest związany z preferencjami kota, ilość odchodów i częstotliwość załatwiania się jest normalna, tylko miejsce z perspektywy opiekuna niewłaściwe. Zachowanie w czasie załatwiania się jest też podobne do tego jakie normalnie kot prezentuje w kuwecie, tzn. zagrzebywanie, węszenie.  Jeśli przyjrzymy się lokalizacji lub powierzchni, gdzie zwierzę załatwia potrzeby, znajdziemy wspólne cech np. miękkie powierzchnie, otwarta lub osłonięta przestrzeń.

Zdarza się, że mamy do czynienia nie z preferencjami a z awersją, która rozwinęła się w związku z dyskomfortem, bólem, lub strachem. W takich sytuacjach konieczne jest ustalenie i usuniecie przyczyny problemów, często trzeba zmienić typ kuwety, lokalizacje i rodzaj żwirku. W przypadku awersji, kot na początku może załatwiać się rzadziej, unikać miejsca, gdzie stoi kuweta i szukać alternatywnych miejsc lub innego podłoża.

ZNACZENIE MOCZEM PRZEZ KOTA

Znaczenie moczem, rzadziej kałem, jest w przypadku kotów zachowaniem zupełnie naturalnym, jest po prostu formą komunikacji, która w naturalnym środowisku min.  zapobiega konfliktom. Znaczą zarówno kotki jak i kocury, kastracja zmniejsza prawdopodobieństwo, ale nie eliminuje znaczenia.

Znaczenie najczęściej ma kontekst emocjonalny (nastrój), strach, frustracja, niepokój, manifestacja. 

Znaczenie moczem w kontekście kontaktów z człowiekiem, pełni funkcję komunikacyjną i może mieć na celu szukanie wsparcia, informacji (coś złego, niepokojącego dzieje się w środowisku lub wewnątrz kota) może też być sygnałem o poczuciu zagrożenia ze strony tego człowieka.

Koty znaczą zarówno powierzchnie pionowe jak i poziome. Najczęściej normalnie korzystają z kuwety a plamy moczu, poza nią są niewielkie. Miejsca znaczenia mogą mieć znaczenie strategiczne (drzwi, okno, łóżko).

Zwierzęta niczego nie robią złośliwie. Pies czy kot nie zdaje sobie sprawy z wartości materialnej przedmiotów.

Kał i mocz pełnią w życiu zwierząt funkcję komunikacyjną, nie są niczym obrzydliwym.

Karanie zwierząt za naturalne zachowania jest niehumanitarne i nie efektywne.

Alternatywą jest:

 • znalezienie i eliminacja przyczyny nieakceptowanego (ale naturalnego z perspektywy zwierzęcia) zachowania.
 • Nauka zachowań, które akceptujemy, przy zastosowaniu pozytywnych metod.

Jak radzić sobie z problemem załatwiania się poza kuwetą i znaczenia?

Trzeba zacząć od zdiagnozowania problemu i wykluczenia przyczyn medycznych takich jak:

 • Zapalenie, lub kamica pęcherza moczowego
 • niedrożność cewki moczowej  
 • nadczynność tarczycy (szczególnie przy znaczeniu kałem)
 • cukrzyca
 • problemy jelitowe
 • schorzenia związane z bólem (narządy ruchu, zęby)

 

Kolejnym krokiem, jest uważne przyjrzenie się mruczącej zagadce. Długotrwałe obniżenie nastroju kota, skutkuje zmniejszeniem tolerancji na stresujące bodźce, obniżeniem odporności organizmu oraz problemami z zachowaniem.

Czy potrzeby mruczącego przyjaciela są zaspokojone? Czy relacje z członkami rodziny i innymi zwierzętami są pozytywne? Czy ilość kuwet, ich typ, lokalizacja, stopień higieny i rodzaj żwirku są odpowiednie i akceptowane przez kota?

Nie warto czekać aż problem się nasili, a niewłaściwe zachowania utrwalą

Warto poszukać pomocy kociego behawiorysty, który pomoże znaleźć przyczynę i rozwiązać kocie problemy. Każdy kot jest inny podobnie jak środowisko, w którym żyje, dlatego do każdego przypadku należy podchodzić indywidualnie.

 

Beata Węsierska - Wesoła

© Jacek Piech

Skontaktuj się z nami

kontakt@centrumpsychologiizwierzat.pl

Ewa Jabłońska, tel. +48 797 375 191 

Beata Węsierska Wesoła, tel. +48 502 687 698