jest związane z kocimi preferencjami dotyczącymi:
Preferencje są kwestia indywidualną, jednak najczęściej koty wolą odkryte kuwety, na tyle duże by umożliwiały swobodne obracanie się. Miejsce, gdzie znajduje się kuweta powinno być odosobnione, jednak z łatwym dostępem i możliwością obserwacji otoczenia. Koty preferują drobny, bezzapachowy żwirek, przypominający naturalne podłoże, powinno go być w kuwecie na tyle dużo, by zwierzę swobodnie mogło zakopać odchody.
Preferencje rozwijają się w okresie wczesnego rozwoju, jeśli więc adoptujemy kota, warto zapytać z jakiej kuwety i jakiego żwirku korzystał do czasu adopcji. Wszelkie zmiany wprowadzamy stopniowo, metodą małych kroczków.
Jeśli problem jest związany z preferencjami kota, ilość odchodów i częstotliwość załatwiania się jest normalna, tylko miejsce z perspektywy opiekuna niewłaściwe. Zachowanie w czasie załatwiania się jest też podobne do tego jakie normalnie kot prezentuje w kuwecie, tzn. zagrzebywanie, węszenie. Jeśli przyjrzymy się lokalizacji lub powierzchni, gdzie zwierzę załatwia potrzeby, znajdziemy wspólne cech np. miękkie powierzchnie, otwarta lub osłonięta przestrzeń.
Zdarza się, że mamy do czynienia nie z preferencjami a z awersją, która rozwinęła się w związku z dyskomfortem, bólem, lub strachem. W takich sytuacjach konieczne jest ustalenie i usuniecie przyczyny problemów, często trzeba zmienić typ kuwety, lokalizacje i rodzaj żwirku. W przypadku awersji, kot na początku może załatwiać się rzadziej, unikać miejsca, gdzie stoi kuweta i szukać alternatywnych miejsc lub innego podłoża.
Znaczenie moczem, rzadziej kałem, jest w przypadku kotów zachowaniem zupełnie naturalnym, jest po prostu formą komunikacji, która w naturalnym środowisku min. zapobiega konfliktom. Znaczą zarówno kotki jak i kocury, kastracja zmniejsza prawdopodobieństwo, ale nie eliminuje znaczenia.
Znaczenie najczęściej ma kontekst emocjonalny (nastrój), strach, frustracja, niepokój, manifestacja.
Znaczenie moczem w kontekście kontaktów z człowiekiem, pełni funkcję komunikacyjną i może mieć na celu szukanie wsparcia, informacji (coś złego, niepokojącego dzieje się w środowisku lub wewnątrz kota) może też być sygnałem o poczuciu zagrożenia ze strony tego człowieka.
Koty znaczą zarówno powierzchnie pionowe jak i poziome. Najczęściej normalnie korzystają z kuwety a plamy moczu, poza nią są niewielkie. Miejsca znaczenia mogą mieć znaczenie strategiczne (drzwi, okno, łóżko).
Zwierzęta niczego nie robią złośliwie. Pies czy kot nie zdaje sobie sprawy z wartości materialnej przedmiotów.
Kał i mocz pełnią w życiu zwierząt funkcję komunikacyjną, nie są niczym obrzydliwym.
Karanie zwierząt za naturalne zachowania jest niehumanitarne i nie efektywne.
Alternatywą jest:
Jak radzić sobie z problemem załatwiania się poza kuwetą i znaczenia?
Trzeba zacząć od zdiagnozowania problemu i wykluczenia przyczyn medycznych takich jak:
Kolejnym krokiem, jest uważne przyjrzenie się mruczącej zagadce. Długotrwałe obniżenie nastroju kota, skutkuje zmniejszeniem tolerancji na stresujące bodźce, obniżeniem odporności organizmu oraz problemami z zachowaniem.
Czy potrzeby mruczącego przyjaciela są zaspokojone? Czy relacje z członkami rodziny i innymi zwierzętami są pozytywne? Czy ilość kuwet, ich typ, lokalizacja, stopień higieny i rodzaj żwirku są odpowiednie i akceptowane przez kota?
Nie warto czekać aż problem się nasili, a niewłaściwe zachowania utrwalą
Warto poszukać pomocy kociego behawiorysty, który pomoże znaleźć przyczynę i rozwiązać kocie problemy. Każdy kot jest inny podobnie jak środowisko, w którym żyje, dlatego do każdego przypadku należy podchodzić indywidualnie.
Beata Węsierska - Wesoła
Instytucja szkoleniowa wpisana do
RIS pod numerem ewidencyjnym: 2.06/00075/2021
© Jacek Piech
kontakt@centrumpsychologiizwierzat.pl
Ewa Jabłońska, tel. +48 797 375 191
Beata Węsierska Wesoła, tel. +48 502 687 698