23 września 2021

Zaczynam szkolić psa – o czym muszę pamiętać? 

Szkolenie z zakresu podstawowego posłuszeństwa powinien przejść każdy pies bez wglądu na swój wiek. Nie ma znaczenia czy w Twoim domu pojawił się szczeniak czy senior – wszystkie czworonogi powinny znać zachowania, jakimi są reakcja na swoje imię czy przyjście na zawołanie. Idealnie byłoby, gdyby Twój pies potrafił usiąść i pozostać w takiej pozycji aż do Twojego odwołania. Dlaczego? A chociażby dlatego, że to bardzo ułatwia wspólne życie z psem. Wyobraź sobie, że pies na Twoją prośbę siada przed przejściem dla pieszych, albo siada w trakcie spaceru, kiedy sięgasz po dzwoniący telefon, albo zostaje w miejscu przy otwartej bramie, kiedy wyjeżdżasz autem z posesji. Brzmi jak nierealny sen? Nic bardziej mylnego.

Wyszkolenie psa w zakresie podstawowego posłuszeństwa nie jest tylko dla wybranych. W każdej chwili możesz zacząć pracę z psem. Jeśli nie czujesz się na siłach, by polegać tylko na sobie, znajdź osobą kompetentną, by pomogła Ci właściwie zbudować pierwsze sesje treningowe. Zanim jednak przejdziesz do praktyki, zacznij od właściwego przygotowania się, kompletując odpowiedni sprzęt treningowy: 

OBROŻA – najlepiej miękka i lekka – dobrze dopasowana (czyli zapnij ją na szyi psa tak, by miała luzu na Twoje dwa palce). Nie używaj kolczatki, ani obroży półzaciskowej. Do szkolenia nie używaj także szelek.

SMYCZ – najlepiej nieprzepinaną, bez kółek i dodatkowych doczepionych elementów (np. pojemnika z woreczkami na psie odchody). W szkoleniu sprawdza się lekka smycz z taśmy, taka, która dobrze  trzyma się w ręku. Przy dużych i ciągnących się na smyczy psów, świetnie sprawdza się smycz gumowana. Jeśli chodzi o długość to idealna będzie dwu lub trzy metrowa. Nie używaj smyczy typu flexi – smyczy wyciąganej. Takiej smyczy możesz użyć w przypadku, kiedy Twój pies opanował już  umiejętność chodzenia na luźnej smyczy, lub gdy nie ćwiczysz, a Twój pies ma relaks i właśnie oddaje się namiętnemu węszeniu.

MIEJSCE NA SMAKOŁYKI DLA PSA – idealnie sprawdza się saszetka na smakołyki, spódnica treningowa lub kamizelka treningowa – tego typu gadżety znacznie ułatwiają Ci szybkie sięgnięcie po nagrodę dla psa, kiedy chcesz wzmocnić pożądane zachowanie. Zdecydowanie odradzam używanie podczas szkolenia psa, foliowych woreczków chowanych w kieszeniach. Uwierz, że szybkie wyjęcie z ich smaczka w praktyce sprawia dużo trudności. Ponadto wiedz, że masz tylko 3 sekundy na to, by wzmocnić nagrodą pożądane zachowanie u psa, dlatego sięgniecie po nagródki musi być szybkie i łatwo dostępne.

NGRODY DLA PSA - zanim wybierzesz konkretne smakołyki, upewnij się że właśnie te są najsmaczniejsze dla psa. Co to znaczy? A to, że właściwie zmotywują psa do zmiany zachowania. Oczywiście, możesz nagradzać psa suchą karmą, dokładnie tą samą, którą stale otrzymuje w misce, ale wówczas nagroda taka nie będzie silnie motywująca. Zdarza się, że karma bytowa przegrywa z silnymi bodźcami płynącymi ze środowiska, ale już kąski gotowanego mięsa z kurczaka czy pieczona wątróbka, będzie miała większe szanse, by skupić psa i zmotywować go do wykonania konkretnego ćwiczenia.  

MIEJSCE TRENINGU – odpowiednie miejsce do szkolenia psa jest tak samo ważne jak sam przebieg treningu. Aby psu pomoc w początkach nauki jego pracy z człowiekiem, wybierz spokojne i ciche miejsce. Pracuj z dala od miejskiego gwaru, szczekających psów i tłumu przechodniów. Jeśli mieszkasz w bloku, możesz zacząć pracować w mieszkaniu. Pamiętaj jednak o tym, by na dalszych etapach pracy, zmieniać miejsca treningu, odpowiednio stopniując nowe bodźce i rozproszenia.    

Jeśli jesteście już właściwie przygotowani do wspólnego szkolenia, musisz wiedzieć o najważniejszych zasadach dotyczących pracy z psem, mianowicie:

  • Sesje treningowe nie mogą być długie i zbyt nużące dla psa. Maksymalny czas pracy to 5-10 minut. Ćwiczenie najlepiej powtarzać 2-3 razy dziennie (jeśli widać, że pies się nudzi, pracuj z nim krótszymi sesjami, np. do 3 min.).
  • Na zakończenie ćwiczenia wyraźnie daj psu znać, że to koniec pracy i zwolnij go do swobodnej zabawy (możesz go wówczas energiczniej pochwalić, pogłaskać lub  wyrzucić mu piłkę).
  • Pamiętaj, że to Ty powinieneś decydować o końcu pracy, a nie pies (idealnie jest zostawić psa w lekkim niedosycie pracy).
  • Nigdy nie kończ sesji treningowej niepowodzeniem. Jeśli pies nie wykonuje Twojego polecenia to wiedz, że błąd leży po Twojej stronie (być może za dużo jak na początek, oczekujesz od niego, a może nie jesteś dla niego dostatecznie czytelny/czytelna?). W takim przypadku należy cofnąć się w pracy i przeanalizować z czym pies może mieć trudności. Zwolnij tempo pracy i zacznij od początku. Podziel ćwiczenie na mniejsze etapy.
  • Gdy pies w „niegrzeczny sposób” domaga się nagrody (skacze na Ciebie, szczeka) wówczas odwróć się do psa tyłem i zignoruj zachowanie.  Zwróć uwagę, by nie mówić do psa słów: NIE, NIE WOLNO, ŹLE. Jeśli przestanie skakać to spokojnie wróćcie do ćwiczenia.
  • Proszę, nie przerywaj ćwiczenia bez wyraźnego zakończenia sesji np. w trakcie ćwiczenia z psem, nie odbieraj telefonu, nie wykonuj innych czynności. Jeśli to możliwe, na czas pracy z psem skup się tylko na tej czynności a poświęcony czas tylko psu, przyniesie bardzo szybko widoczne efekty :)

 

Powodzenia!

Ewa Jabłońska 

© Jacek Piech

Skontaktuj się z nami

kontakt@centrumpsychologiizwierzat.pl

Ewa Jabłońska, tel. +48 797 375 191 

Beata Węsierska Wesoła, tel. +48 502 687 698