kontakt@centrumpsychologiizwierzat.pl
Ewa Jabłońska, tel. +48 797 375 191
Beata Węsierska Wesoła, tel. +48 502 687 698
© Jacek Piech
Instytucja szkoleniowa wpisana do
RIS pod numerem ewidencyjnym: 2.06/00075/2021
Dochodzi do niego w sytuacji , kiedy pies przez dłuższy czas przebywa w nasłonecznionym miejscu, w dodatku bez możliwości ukrycia w cieniu i bez dostępu do chłodnej wody. Często psy towarzyszą swoim opiekunom na plaży. Ludzie zapominają o tym, że pies potrzebuje schronienia przed promieniami słońca, częstego schładzania oraz świeżej wody do picia. Pies też ma okrywę sierści, która dodatkowo grzeje go, a do tego nie posiada tyle
gruczołów potowych co człowiek. Głównym sposobem chłodzenia organizmu u psa jest ziajanie – czyli wentylowanie przez otwarty pysk i wystawiony język.
Do udaru cieplnego u psa może również dojść w wyniku dłuższego przebywania w zamkniętym, nagrzanym i nie wentylowanym pomieszczeniu lub samochodzie.
UDAR CIEPLNY możemy zdiagnozować, gdy temperatura ciała zwierzęcia wzrasta powyżej 41°C., występują dyszenie, ślinotok i przekrwienie błon śluzowych, wymioty, biegunka, z minuty na minutę wzrasta osłabienie, ale czasami też pobudzenie. W stadium zaawansowanego udaru, zwierzę może tracić świadomość i nie reagować na bodźce zewnętrzne, oddech spowalnia, mogą wystąpić drgawki i śpiączka. Te wszystkie objawy mogą doprowadzić do szybkiej śmierci zwierzęcia.
CO MOŻE PRZYCZYNIAĆ SIĘ DO POWSTANIA UDARU CIEPLNEGO U PSA?
• rasy zimnolubne, których okrywa włosowa nie jest przystosowana do wysokich temperatur, np. nowofundlandy, akita, syberian husky, alaskan malamut, owczarek kaukaski, bernardyn. Dlatego też psy tych ras świetnie sprawdzają się w ratownictwie górskim lub wodnym, natomiast nie nadają się do wyszukiwania ludzi w ruinach, tropienia śladów lub wyszukiwania narkotyków lub innych substancji.
• psy ras brachycefalicznych z uwagi na ich cechy charakterystyczne, czyli silnie spłaszczone pyski, mają problem z oddychaniem i wentylacją organizmu nawet w normalnej temperaturze otoczenia. W upale dni istotne jest, aby zapewnić dostęp psu rasy brachycefalicznej do chłodnej wody lub np. ustawić w ogrodzie basen albo prysznic ogrodowy.
U psa na skórze gruczoły potowe występują w znikomej ilości, największe ich skupiska są na opuszkach łap.
Jeśli pies przebywa przez dłuższy czas w małym pomieszczeniu bez dostępu świeżego powietrza, do tego jest wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i nie ma możliwości ucieczki do zacienionego miejsca.
UWAGA! W upale temperatura w aucie w ciągu kilkunastu minut może wzrosnąć do 40–50°C. Pozostawienie uchylonego okna nie jest wystarczające. Jeśli zostawimy w aucie psa z ciemną i gęstą sierścią albo psa rasy brachycefalicznej, nawet po 15 minutach może dojść do udaru słonecznego i śmierci zwierzęcia .
Jeśli zauważymy zamkniętego psa w aucie stojącym na słońcu, koniecznie musimy zareagować - każda minuta jest ważna . Zadzwońmy na policję lub do straży miejskiej, a jeśli zastana sytuacja zagraża życiu psa, możemy wybić szybę.
Pozostawienie psa w wysokiej temperaturze to znęcanie się nad zwierzęciem – grozi za to kara, nawet do 2 lat pozbawienia wolności!!!
POSTĘPOWANIE:
Nie podawajmy też żadnych leków bez konsultacji z lekarzem weterynarii i nie karmmy psa!
lek. wet. Katarzyna Dołębska