Skontaktuj się z nami

kontakt@centrumpsychologiizwierzat.pl

Ewa Jabłońska, tel. +48 797 375 191 

Beata Węsierska Wesoła, tel. +48 502 687 698

© Jacek Piech

Dochodzi do niego w sytuacji , kiedy pies przez dłuższy czas przebywa w nasłonecznionym miejscu, w dodatku bez możliwości ukrycia w cieniu i bez dostępu do chłodnej wody. Często psy towarzyszą swoim opiekunom na  plaży. Ludzie zapominają o tym, że pies potrzebuje schronienia przed promieniami słońca, częstego schładzania oraz świeżej wody do picia. Pies też ma okrywę sierści, która dodatkowo grzeje go, a do tego nie posiada tyle 

gruczołów potowych co człowiek. Głównym sposobem chłodzenia organizmu u psa jest ziajanie – czyli wentylowanie przez otwarty pysk i wystawiony język.

Do udaru cieplnego u psa może również dojść w wyniku dłuższego przebywania w zamkniętym, nagrzanym i nie wentylowanym pomieszczeniu lub samochodzie.

UDAR CIEPLNY możemy zdiagnozować, gdy temperatura ciała zwierzęcia wzrasta powyżej 41°C., występują dyszenie, ślinotok i przekrwienie błon śluzowych, wymioty, biegunka,  z minuty na minutę wzrasta osłabienie, ale czasami też pobudzenie. W stadium zaawansowanego udaru, zwierzę może tracić świadomość i nie reagować na bodźce zewnętrzne, oddech spowalnia, mogą wystąpić drgawki i śpiączka. Te wszystkie objawy mogą doprowadzić do  szybkiej śmierci  zwierzęcia.

 

CO MOŻE PRZYCZYNIAĆ SIĘ DO POWSTANIA UDARU CIEPLNEGO U PSA?

 

• rasy zimnolubne, których okrywa włosowa nie jest przystosowana do wysokich temperatur, np. nowofundlandy, akita, syberian husky, alaskan malamut, owczarek kaukaski, bernardyn. Dlatego też psy tych ras świetnie sprawdzają się w ratownictwie górskim lub wodnym, natomiast nie nadają się do wyszukiwania ludzi w ruinach, tropienia śladów lub wyszukiwania narkotyków lub innych substancji.

 • psy ras brachycefalicznych z uwagi na ich cechy charakterystyczne, czyli silnie spłaszczone pyski, mają problem z oddychaniem i wentylacją organizmu nawet w normalnej temperaturze otoczenia. W upale dni istotne jest, aby zapewnić dostęp psu rasy brachycefalicznej do chłodnej wody lub np. ustawić w ogrodzie basen albo prysznic ogrodowy.

  • psy z ciemnym lub czarnym umaszczeniem, oraz te, które mają skołtunioną sierść, co jeszcze bardziej sprzyja przegrzaniu organizmu

 

U psa na skórze gruczoły potowe występują w znikomej ilości, największe ich skupiska są na opuszkach łap.

Jeśli pies przebywa przez dłuższy czas w małym pomieszczeniu bez dostępu świeżego powietrza, do tego jest wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i nie ma możliwości ucieczki do zacienionego miejsca.

 

UWAGA! W upale temperatura w aucie w ciągu kilkunastu minut może wzrosnąć do 40–50°C. Pozostawienie uchylonego okna nie jest wystarczające. Jeśli zostawimy w aucie psa z ciemną i gęstą sierścią albo psa rasy brachycefalicznej, nawet po 15 minutach może dojść do udaru słonecznego i śmierci zwierzęcia .

Jeśli  zauważymy zamkniętego psa w aucie stojącym na słońcu, koniecznie musimy zareagować - każda minuta jest ważna . Zadzwońmy na policję lub do straży miejskiej, a jeśli zastana sytuacja zagraża życiu psa, możemy wybić szybę.

Pozostawienie psa w wysokiej temperaturze to znęcanie się nad zwierzęciem – grozi za to kara, nawet do 2 lat pozbawienia wolności!!!

 

POSTĘPOWANIE:

  • Wykonajmy telefon do najbliższej lecznicy.
  • Przenieśmy zwierzę jak najszybciej w chłodne i zacienione miejsce.
  • Musimy schłodzić psa, polewając go chłodną wodą o temp. ok. 20–25°C.
  • Nie wrzucajmy psa do lodowatej wody, gdyż grozi to nagłym skurczem naczyń krwionośnych i szokiem dla organizmu – to zaś powoduje wstrząs!
  • Jeśli pies ma zachowaną świadomość, możemy mu podać odrobinę chłodnej wody.
  • Do momentu dotarcia do lekarza musimy ciągle schładzać ciało psa, używając zimnych kompresów, np. mokre ręczniki, okładanie butelkami z zimną wodą, woreczkami z lodem owiniętymi materiałem np. koszulką lub ręcznikiem
  •  Nigdy nie okładajmy  psa lodem !

Nie podawajmy też żadnych leków bez konsultacji z lekarzem weterynarii i nie karmmy psa!

 

lek. wet. Katarzyna Dołębska 

Udar cieplny u psa

18 czerwca 2021