Skontaktuj się z nami

kontakt@centrumpsychologiizwierzat.pl

Ewa Jabłońska, tel. +48 797 375 191 

Beata Węsierska Wesoła, tel. +48 502 687 698

Nasi partnerzy

Oferta  

© Jacek Piech

Przed nami, mimo zapowiadanych grudniowych chłodów, najgorętszy czas w roku - gorączka przedświąteczna. Przygotowałam dla was kilka porad, jak uchronić przed nią nie tylko swojego psiaka, ale także samego siebie.

Zbuduj psu bazę

Jest jeden aspekt pandemii, który mogą docenić nasze psiaki - mniejsza ilość gości. Organizując świąteczne wizyty bliskich, stwórz psu bezpieczne schronienie, z którego będzie mógł skorzystać jeśli uzna, że za dużo się dzieje. To może być osobne pomieszczenie albo chociaż zadaszona skrytka w kącie pokoju (zasłonięta klatka kennelowa, namiocik dla psa, stolik czy krzesło zakryte kocem). Umieść tam ulubione legowisko lub koc psiaka i fajne gryzaki, którymi będzie mógł się zająć i przy okazji wyciszyć. Już na wejściu poinformuj gości aby pod żadnym pozorem nie niepokoili psa, kiedy decyduje się skorzystać ze swojego azylu (dotyczy to także wpatrywania się w jego stronę, mówienia do niego i wołania go) albo wywieś na skrytce kartkę z wyraźnym napisem "Zły ogr, trzymaj się z daleka!”.

Nie wrzucaj psa w trudne sytuacje

Może być tłoczno i ruchliwie, może być gwarnie: salwy śmiechu i wspólny śpiew kolęd, krzątanina, mieszające się zapachy obcych ludzi, obcych domów, góry jedzenia - to warunki trudne dla psów, nie tylko tych mniej odważnych. W tych szczególnych okolicznościach zadbaj o to, aby nie zmuszać ani nawet nie zachęcać psa do podejmowania kontaktów, na które nie ma ochoty lub jest zbyt nieśmiały by powiedzieć nie. Bądź jego wsparciem i obrońcą, zwłaszcza w obliczu straszliwych i nieprzewidywalnych dzieci ;)

Środki na stres

Już teraz pomyśl o wdrożeniu suplementów lub leków wspomagających w stresujących okolicznościach. Większość z nich potrzebuje czasu żeby zacząć działać. Obowiązkowo skorzystaj z porady dobrego i doświadczonego w temacie lekarza weterynarii oraz behawiorysty.

Świąteczne smakołyki 
Stoły uginają się od pyszności, choinka wabi słodkościami, zapomniany talerzyk kusi aby spróbować, co to tak pięknie na nim pachnie... niestety większość świątecznych przysmaków nie nadaje się dla psich brzuchów. Niezależnie od tego, jak wielkie i proszące są psie oczyska, nie podawajcie psom jedzenia, które może was prosto zza świątecznego stołu zaprowadzić do całodobowej lecznicy weterynaryjnej (o ile macie taką w okolicy). Nie jest niegrzecznym spokojnie ale stanowczo zabronić gościom dokarmiania psa - do nieprzekonanych może dotrze argument z kosztami leczenia rzędu kilkuset (lub tysięcy) złotych, jakie na nich przeniesiecie.
 

Zostaw psa w domu

Jeśli nie musisz, nie zabieraj psa ze sobą na rodzinne zjazdy, szczególnie jeśli wiesz, że może sobie nie poradzić z najmłodszymi członkami familii czy ogólną atmosferą. Możesz mieć wrażenie, że futrzastego członka rodziny omija piękny czas, ale czasem będzie to dla niego lepsze rozwiązanie.

Obcy pies

Spodziewając się obecności innego psa nie licz na to, że psy "jakoś" się dogadają (nawet jeśli się znają). Świąteczna aura może im dodatkowo utrudniać nawiązanie choćby neutralnej relacji. Zawczasu upewnij się, że oba psy będą miały możliwość posiadania swojej nienaruszalnej, bezpiecznej przestrzeni. Zanim zobaczą się też na domowym gruncie, dobrze jest zorganizować im spotkanie zapoznawcze na neutralnym większym terenie, który pozwoli na spokojnie i z  bezpiecznej odległości się poznać a tobie ocenić, czy jest szansa na pokojowe kontakty. Unikaj też ubierania psa w udziwnione świąteczne wdzianka, mogą go niepotrzebnie stresować i zakłócać komunikację z drugim psem.

Nie daj się ponieść szaleństwom

Święta to czas, który w teorii ma nam dać chwilę wytchnienia od codziennego zgiełku i pracy, być czasem bliskości w gronie najbliższych, w praktyce niestety bardzo różnie z tym bywa... Zastanów się, co naprawdę MUSISZ zrobić, a co przynosi Ci tylko niepotrzebny stres i wysiłek. Jesteś dorosłą osobą, czas zacząć świadomie podejmować najlepsze dla siebie decyzje :) Pamiętaj też, że twój spokój i dobre samopoczucie to solidna podstawa spokoju twojego psa.

Zostawiam was z życzeniem, abyście Świąteczny czas mogli spędzić tak, jak tylko potrzebujecie :)

Martyna Zgłobisz 

Zdjęcie: J.W. Vein

Spokojnych Świąt...

21 grudnia 2021