Na plecach czuć gorący podmuch nadchodzących wakacji, w myślach może nawet już się pakujecie na krótsze lub dłuższe wypady wypoczynkowe. Zanim jednak zupełnie oddacie się marzeniom, dobrze zastanowić się, co zrobić w czasie urlopu z waszym futrzastym towarzyszem (lub towarzyszami).
WYJAZD BEZ ZWIERZAKA
Wybierając się na urlop bez zwierząt trzeba pamiętać o możliwie jak najwcześniejszej organizacji opieki na czas waszej nieobecności. Do wyboru macie kilka opcji: pozostawienie pod opieką kogoś z rodziny; poproszenie o pomoc zaufanego sąsiada, któremu można oddać podobną przysługę; zarezerwowanie miejsca w dobrym hoteliku dla zwierząt lub skorzystanie z pomocy profesjonalnego opiekuna zwierząt - petsittera.
Rzeczy ważne i najważniejsze:
- Rezerwacja hoteliku lub petsittera z wyprzedzeniem.
W sezonie urlopowym może być ciężko z miejscem na ostatnią chwilę, szczególnie jeśli hotelik lub petsitter ma bardzo dobre rekomendacje.
- Sprawdzenie hoteliku i petsittera.
Czytajcie opinie w sieci, pytajcie znajomych, poznajcie osobę, pod której opiekę ma trafić wasz pupil.
- Zapoznanie zwierzaka z tymczasowym opiekunem lub hotelikiem.
Niezależnie od tego jak przyjacielski do obcych jest wasz zwierzak, pojedźcie z nim choć raz do wybranego hoteliku, zaproście tymczasowego opiekuna na wizytę zapoznawczą w waszym domu, wyjdźcie razem z psem na spacer, pozwólcie petsitterowi samemu wejść do mieszkania. Zadbajcie też aby przekazać wszystkie ważne informacje dotyczące waszego zwierzaka.
- Zapas karmy i niezbędnych leków, witamin i suplementów.
Niezależnie od tego, czy wybieracie się na kilka dni, czy nie będzie was parę tygodni, przygotujcie zapasik karmy i leków na czas dłuższy niż wasza przewidywana nieobecność. Jeśli wasz pupil jest na specjalnej diecie, lub wymaga domowego przygotowywania posiłków, koniecznie uprzedźcie o tym opiekuna.
- Książeczka zdrowia i kontakt do waszej lecznicy weterynaryjnej.
W widocznym miejscu zostawcie opiekunowi książeczkę zdrowia i numer telefonu do waszego weterynarza. Oby się nie przydały, ale niech będą pod ręką.
- Awaryjny opiekun/osoba kontaktowa.
Poproście zaufaną osobę, którą wasz pupil lubi, a która będzie na miejscu, o pomoc przy zwierzaku w przypadku nieprzewidzianych okoliczności (np. konieczności zabrania zwierzaka z hoteliku, choroby opiekuna itp.).
WYJAZD Z PSEM
Jeśli planujecie pojechać na wakacje z psem, upewnijcie się (najlepiej mailowo, macie wtedy podkładkę na piśmie), że hotel przyjmuje zwierzaki, a jeśli tak - na jakich zasadach. Bardzo często oferta w sieci mówi o możliwości zabrania ze sobą psa, ale brakuje informacji np. o tym, że podczas pobytu pies musi przebywać w klatce kennelowej/kojcu, a jeśli na co dzień z kennela nie korzysta, może to być dla niego naprawdę dużym problemem.
Dodatkowo:
- Znajdźcie najbliższą waszemu miejscu wypoczynkowemu lecznicę weterynaryjną.
- Zaopatrzcie się w zestaw pierwszej pomocy, leki, karmę i turystyczną miseczkę na wodę.
- Zabezpieczcie psa przeciwko kleszczom, komarom itp. oraz na wypadek zaginięcia zaczipujcie psa i załóżcie mu adresatkę.
- Sprawdźcie, czy okolica w którą się wybieracie jest przyjazna zwierzętom, czy na szlakach nie obowiązują zakazy wprowadzania psów, a jeśli tak jest - uszanujcie je.
- Jeżeli wybieracie się za granicę, poznajcie obowiązujące w danym kraju zasady dotyczące wwozu zwierząt (niezbędne dokumenty, szczepienia, obowiązujące kwarantanny itp.).
- Zadbajcie o komfort i bezpieczeństwo podczas transportu pupila, unikajcie podróżowania w najgorętszych godzinach dnia.
- Nie zapomnijcie o ulubionym kocyku i zabawce :)
Udanego wypoczynku!
Martyna Zgłobisz