Skontaktuj się z nami

kontakt@centrumpsychologiizwierzat.pl

Ewa Jabłońska, tel. +48 797 375 191 

Beata Węsierska Wesoła, tel. +48 502 687 698

© Jacek Piech

Na plecach czuć gorący podmuch nadchodzących wakacji, w myślach może nawet już się pakujecie na krótsze lub dłuższe wypady wypoczynkowe. Zanim jednak zupełnie oddacie się marzeniom, dobrze zastanowić się, co zrobić w czasie urlopu z waszym futrzastym towarzyszem (lub towarzyszami).

 

WYJAZD BEZ ZWIERZAKA

Wybierając się na urlop bez zwierząt trzeba pamiętać o możliwie jak najwcześniejszej organizacji opieki na czas waszej nieobecności. Do wyboru macie kilka opcji: pozostawienie pod opieką kogoś z rodziny; poproszenie o pomoc zaufanego sąsiada, któremu można oddać podobną przysługę; zarezerwowanie miejsca w dobrym hoteliku dla zwierząt lub skorzystanie z pomocy profesjonalnego opiekuna zwierząt - petsittera.

 

Rzeczy ważne i najważniejsze:

 

 • Rezerwacja hoteliku lub petsittera z wyprzedzeniem.
  W sezonie urlopowym może być ciężko z miejscem na ostatnią chwilę, szczególnie jeśli hotelik lub petsitter ma bardzo dobre rekomendacje.
 • Sprawdzenie hoteliku i petsittera.
  Czytajcie opinie w sieci, pytajcie znajomych, poznajcie osobę, pod której opiekę ma trafić wasz pupil.
 • Zapoznanie zwierzaka z tymczasowym opiekunem lub hotelikiem.
  Niezależnie od tego jak przyjacielski do obcych jest wasz zwierzak, pojedźcie z nim choć raz do wybranego hoteliku, zaproście tymczasowego opiekuna na wizytę zapoznawczą w waszym domu, wyjdźcie razem z psem na spacer, pozwólcie petsitterowi samemu wejść do mieszkania. Zadbajcie też aby przekazać wszystkie ważne informacje dotyczące waszego zwierzaka.
 • Zapas karmy i niezbędnych leków, witamin i suplementów.
  Niezależnie od tego, czy wybieracie się na kilka dni, czy nie będzie was parę tygodni, przygotujcie zapasik karmy i leków na czas dłuższy niż wasza przewidywana nieobecność. Jeśli wasz pupil jest na specjalnej diecie, lub wymaga domowego przygotowywania posiłków, koniecznie uprzedźcie o tym opiekuna.
 • Książeczka zdrowia i kontakt do waszej lecznicy weterynaryjnej.
  W widocznym miejscu zostawcie opiekunowi książeczkę zdrowia i numer telefonu do waszego weterynarza. Oby się nie przydały, ale niech będą pod ręką.
 • Awaryjny opiekun/osoba kontaktowa.
  Poproście zaufaną osobę, którą wasz pupil lubi, a która będzie na miejscu, o pomoc przy zwierzaku w przypadku nieprzewidzianych okoliczności (np. konieczności zabrania zwierzaka z hoteliku, choroby opiekuna itp.).

 

WYJAZD Z PSEM

Jeśli planujecie pojechać na wakacje z psem, upewnijcie się (najlepiej mailowo, macie wtedy podkładkę na piśmie), że hotel przyjmuje zwierzaki, a jeśli tak - na jakich zasadach. Bardzo często oferta w sieci mówi o możliwości zabrania ze sobą psa, ale brakuje informacji np. o tym, że podczas pobytu pies musi przebywać w klatce kennelowej/kojcu, a jeśli na co dzień z kennela nie korzysta, może to być dla niego naprawdę dużym problemem.

 

Dodatkowo:

 • Znajdźcie najbliższą waszemu miejscu wypoczynkowemu lecznicę weterynaryjną.
 • Zaopatrzcie się w zestaw pierwszej pomocy, leki, karmę i turystyczną miseczkę na wodę.
 • Zabezpieczcie psa przeciwko kleszczom, komarom itp. oraz na wypadek zaginięcia zaczipujcie psa i załóżcie mu adresatkę.
 • Sprawdźcie, czy okolica w którą się wybieracie jest przyjazna zwierzętom, czy na szlakach nie obowiązują zakazy wprowadzania psów, a jeśli tak jest - uszanujcie je.
 • Jeżeli wybieracie się za granicę, poznajcie obowiązujące w danym kraju zasady dotyczące wwozu zwierząt (niezbędne dokumenty, szczepienia, obowiązujące kwarantanny itp.).
 • Zadbajcie o komfort i bezpieczeństwo podczas transportu pupila, unikajcie podróżowania w najgorętszych godzinach dnia.
 • Nie zapomnijcie o ulubionym kocyku i zabawce :)

 

Udanego wypoczynku!

Martyna Zgłobisz

 

Sezon urlopowy okiem petsittera

14 czerwca 2021