29 października 2021

Sekrety efektywnego szkolenia psa

Zdarza mi się czasem usłyszeć, że jakiś psiak jest leniwy, złośliwy, że nie słucha, nie chce się uczyć, że czegoś ciągle nie potrafi a tyle się mu mówi, albo… że jest chyba po prostu jakimś głuptaskiem. Najczęściej jednak w szkoleniu zapominamy, albo nie mamy świadomości o kilku zasadach, w które warto treningi wzbogacić:

czytelna komunikacja

Upewnij się, że pies na pewno wie, o co w danym ćwiczeniu chodzi. Jeśli widzisz, że coś jest dla niego za trudne, stresuje się, nie ma pojęcia co zrobić, rozbij ćwiczenie na mniejsze i łatwiejsze do opanowania etapy. Podpowiadaj psiakowi klikerem lub słowem, kiedy robi coś dobrze.

nagradzanie

Znajdź najlepszą metodę nagradzania swojego psa. Dla jednego psiaka może to być coś super pysznego, drugiemu wystarczy zwykła karma, trzecim trzeba się pozachwycać, z czwartym się chwilę pobawić… Ile psów, tyle pomysłów. Nie bój się też na początku sowicie nagradzać psa, pamiętaj tylko, żeby odpowiednio zmniejszać jego dzienne porcje jedzonka jeśli nagradzasz smaczkami.

potrzeby i możliwości psa

Nie każdy psiak urodził się z duszą sztukmistrza i o ile uważam, że są umiejętności, które dla bezpieczeństwa każdy pies posiąść powinien (np. przywołanie, poczekanie, puszczenie niebezpiecznego obiektu z pyska), tak nie każdy będzie czerpał z nauki nowych sztuczek przyjemność. Zmniejszaj oczekiwania na rzecz akceptacji tego, co realnie może i czego potrzebuje twój psiak.

okoliczności

Nie zaczynaj nauki w miejscu, w którym ciężko się będzie psu skupić. Nie ćwicz, kiedy gorzej się czujesz, ani wtedy kiedy pies nie ma najlepszego nastroju, jest chory lub osłabiony. Unikaj treningu zaraz po karmieniu, ale nie ćwicz też z głodnym psem, bo żadna to dla niego frajda, a może wręcz zamienić ćwiczenia w stresujące doświadczenie. Zadania utrudniaj dopasowując poziom wymagań do możliwości psa, nie do własnych wyobrażeń :)

zadbaj o sukces

Organizuj sesje szkoleniowe tak, aby ułatwiać psu odnoszenie sukcesów. Zastanów się, co ty możesz zrobić żeby pies lepiej sobie poradził z jakimś wyzwaniem, jak go fajniej zmotywować, wspierać.

czas, czas i jaszcze raz, czas

Każdy uczy się w swoim tempie. Jeden pies załapie sztuczkę w dzień, drugi w tydzień, a trzeci po miesiącu zacznie mieć blade pojęcie o co chodzi. I każda z tych opcji jest OK :)

Staraj się ćwiczyć regularnie, robiąc mniej powtórek na raz a częściej.

Martyna Zgłobisz

Zdjęcie: Zen Chung

© Jacek Piech

Skontaktuj się z nami

kontakt@centrumpsychologiizwierzat.pl

Ewa Jabłońska, tel. +48 797 375 191 

Beata Węsierska Wesoła, tel. +48 502 687 698