01 lutego 2021

Psio-kocie łapki zimą - jak prawidłowo o nie zadbać ? 

Każdego roku przygotowujemy się na sezon zimowy, kupując albo wyciągając z szafy ciepłe kurtki, czapki, oraz buty odporne na śnieg, mróz i sypaną na drogi sól. O naszych czworonożnych domownikach jednak często zapominamy. Co prawda, mają one sierść, która chroni je przed zimnem, ale ich łapki mają bezpośredni kontakt z przemarzniętym podłożem i narażone są na szkodliwe działanie soli wymieszanej z piaskiem.

Nie każdy pies czy kot wymaga ubranek czy specjalnych butów ochronnych i nie każdy będzie je tolerował, dlatego postarajmy się w sposób właściwy zadbać o opuszki naszych pupili.

 

Przygotuj swoje zwierzaki do zimowych warunków pogodowych:

  • Przytnij sierść od spodniej strony łap między opuszkami, zwłaszcza u ras długowłosych, dzięki temu zmrożony śnieg i lód nie będzie przyklejał się do łapek. Jeśli nie czujesz się na siłach albo twój pupil jest niespokojny podczas tego zabiegu, skorzystaj z usług groomera. W przeciwnym razie śnieg połączony z solą i piaskiem z chodników i dróg będzie gromadził się między opuszkami utrudniając zwierzęciu poruszanie, wywołując ból i podrażnienie skóry.
  • Pamiętaj o regularnym przycinaniu pazurów - przerośnięte utrudniają zwierzakom poruszanie się, mogą przyczynić się do poślizgu i poważnego urazu. Gdy pies stanie na zamarzniętą bryłę śniegu, pazur może się złamać, pęknąć lub zupełnie oderwać od miazgi. Efektem tego będzie silne krwawienie, ból i kulawizna.   
  • Zaopatrz się w specjalne kremy, maści i balsamy ochronne do zwierzęcych łapek. Wcześniej naucz psa/kota, że oglądanie i dotykanie łapek nie jest niczym strasznym. Jeśli przez cały rok nie podnosisz łap i nie dotykasz a nagle zimą będziesz na siłę próbował/a to zrobić, zwierzak będzie zestresowany, będzie się bronił a nawet może pokazywać zęby.

 

A kiedy już przyjdzie zima…

  • Ogranicz długość spacerów gdy jest duży mróz i śnieg. Lepiej wychodź częściej ale krócej.
  • Staraj się spacerować z pupilem po takim terenie, gdzie nie ma soli lub może być jej minimalna ilość.  Jeśli idziesz chodnikiem lub drogą, pozwól psu spacerować poboczem lub po trawniku.
  • Pamiętaj, że zdecydowanie bardziej odporny na odmrożenia i urazy łap będzie pies zdrowy, który przez cały rok dużo przebywa na świeżym powietrzu niezależnie od warunków atmosferycznych np. pies mieszkający w kojcu, pies pracujący w służbach, pies ćwiczący psie sporty. Inaczej będzie w przypadku piesków małych ras, które uwielbiają ciepło i większość dnia spędzają z właścicielami w ogrzewanych domach. W tym przypadku taki piesek potrzebuje szczególnej opieki i ochrony na spacerach zimą. Wyjścia powinny być częste ale krótkie.
  • Jeśli widzisz, że twój pupil niechętnie spaceruje po zmrożonym, zaśnieżonym chodniku lub błocie pośniegowym wymieszanym z solą drogową i piachem, to zaplanuj przynajmniej raz dziennie wypad za miasto i pospaceruj z nim po lesie albo łące i daj możliwość wybiegania się psu.
  • Pamiętaj, że bardziej podatne na odmrożenia i uszkodzenia skóry są szczeniaki oraz psy starsze, cierpiące na choroby przewlekłe – często te zwierzęta mają zaburzony ośrodek kontrolujący termoregulację – inaczej mówiąc, organizm nie czuje kiedy jest mu zimno.
  • Po powrocie do domu zawsze obejrzyj psio-kocie łapki. Jeśli zauważysz przyklejone do sierści kulki śniegu lub kawałki lodu, nie odrywaj ich od sierści na siłę, może to sprawić ból zwierzakowi. Spróbuj ogrzać łapki dłońmi lub włożyć je na chwilę do ciepłej wody (nigdy nie gorącej!). Małego psa lub kota możesz wziąć na ręce i każdą łapkę po kolei opłukać pod kranem, dużego – możesz każdą łapkę wstawić do miski z ciepłą wodą. Dzięki temu nie tylko stopi się przymarznięty śnieg, ale też usuniesz z łapek sól i piasek, które mogą podrażniać skórę.
  • Jeśli zwierzak nie toleruje mycia łapek w wodzie, możesz użyć mokrej ściereczki lub chusteczek nawilżanych najlepiej bezzapachowych. Pamiętaj, aby później wytrzeć łapki do sucha, aby wilgoć w przestrzeniach międzypalcowych nie przyczyniła się to stanów zapalnych lub rozwoju grzybicy.
  • Stosuj systematycznie specjalne kremy i balsamy ochronne zawierające wazelinę, lanolinę, parafinę, wosk pszczeli, cynk i witaminy A i E. Pamiętaj, aby posmarować łapki przynajmniej 15 minut przed spacerem aby kosmetyk miał szansę się wchłonąć. W przeciwnym wypadku nie ochroni skóry a dodatkowo śliska powłoka na powierzchni opuszek może uniemożliwiać poruszanie się.
  • Balsamy ochronne możesz również stosować przy mrozie na lusterka nosa tzw. trufle, zwłaszcza jeśli skóra na nosie jest chropowata, popękana, ma ranki czy odbarwienia, ale również jeśli twój pies uwielbia węszyć na spacerze. Noski tak jak opuszki nie mają okrywy sierści, więc są również narażone na odmrożenia. Dodatkowo preparaty te mogą być używane również w lecie, zarówno na opuszki łap jak i nosy w celu ochrony przed oparzeniami słonecznymi lub w kontakcie z gorącym asfaltem.
  • Najbardziej podatne na podrażnienia łap i odmrożenia są zwierzaki z jasną skórą oraz psy ras dużych, z uwagi na to, że powierzchnia opuszek stykających się z podłożem jest większa, także ze względu na ciężar ciała. Jeśli w trakcie spaceru zwierzak zapiszczy, zacznie utykać, trzyma łapę w powietrzu lub zacznie ją wylizywać, zatrzymaj się, dokładnie obejrzyj łapkę, sprawdź przestrzenie międzypalcowe. Czasami przyklejone grudki lodu powodują dyskomfort i ból, wystarczy wtedy ogrzać łapkę naszymi dłońmi lub rozmasować. Jeśli to nie pomoże, przerwij spacer i dokładnie obejrzyj łapy w domu. Jeśli jest to konieczne, udaj się do lecznicy.
  • Jeśli zauważysz ranę, pęknięcie czy otarcie naskórka na opuszkach lub skórze między palcami lub urazy pazurów to zanim wyjdziesz z psem na spacer, zabezpiecz łapę przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Załóż opatrunek, owiń łapę bandażem typu flex, owiń woreczkiem foliowym i umocuj go do łapy plastrem. Możesz też założyć specjalny but ochronny lub skarpetkę. Po powrocie ze spaceru pamiętaj, aby zdjąć zabezpieczenie i sprawdzić czy opatrunek nie przemókł. Jeśli tak, musisz zdjąć opatrunek, osuszyć łapkę i ponownie opatrzyć rany.

 

Pamiętaj by psy starsze i chore, nie pozostawały na mrozie zbyt długo w jednej pozycji np. w siadzie czy leżeniu. Może to grozić infekcjami i stanami zapalnymi skóry, stawów, dróg rodnych i dróg moczowych, odmrożeniami delikatnej skóry okolicy krocza oraz jąder.

 

Tak więc przytul swojego przyjaciela, obejrzyj jego łapki, a jeśli wszystko jest w porządku, to nasmaruj je kremem i wybierzcie się na cudowną, zimową wspólną wędrówkę po lesie. Pamiętaj, bez względu na pogodę, Twój zwierzak stale potrzebuje częstych spacerów.

 

 Lek. wet. Katarzyna Dołębska 

 

© Jacek Piech

Skontaktuj się z nami

kontakt@centrumpsychologiizwierzat.pl

Ewa Jabłońska, tel. +48 797 375 191 

Beata Węsierska Wesoła, tel. +48 502 687 698