Kontakt z nami

Ewa Jabłońska 

tel. 797 375 191

 

Beata Węsierska Wesoła

tel. 502 687 698

Centrum Psychologii Zwierząt

Psie przedszkole – czym kierować się przy jego wyborze? 

26 kwietnia 2023

Wybierając psie przedszkole dla swojego szczeniaka, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

 

  • Miejsce prowadzenia zajęć: Bardzo ważna jest lokalizacja psiego przedszkola. Dobrze byłoby żeby miejsce było ogólnodostępne dla jego uczestników. Na pewno z łatwym dojazdem (oferując swoim klientom wygodny parking). Dobrze żeby znajdowało się w bliskiej odległości od miasta, ale jednocześnie żeby spełniało warunki bezpieczeństwa (chodzi tu o możliwość stworzenia psom lękliwym, bardziej zacisznego i dającego poczucia bezpieczeństwa miejsca). Teren powinien być ogrodzony i nie za mały. Przestrzeń, po której poruszają się szczeniaki, nie może być także zbyt rozległa, gdyż łatwo jest wówczas stracić kontrolę nad rozbieganymi psiakami, a w przypadku gdy zwierzęta znajdują się daleko od opiekunów, trudno jest interweniować w razie potrzeby w relację między nimi.

 

  • Ilość osób prowadzących zajęcia dla szczeniąt: świetnie sprawdza się układ, gdzie poza instruktorem prowadzącym zajęcia, jest również pomoc / asystent, który służy pomocą uczestnikom zajęć. Jego priorytetem jest obserwacja zachowana się szczeniąt. Osoba taka może wychwycić zachowania, które należy przeanalizować i ewentualnie skorygować. Ponieważ właściciele psów często podczas takich spotkań, zadają wiele pytań i nierzadko skoncentrowani są na rozmowie z instruktorem, ważne by był jeszcze ktoś, kto nadzoruje plac i to, co dzieje się na nim pomiędzy szczeniętami.

 

  • Wielkość psiej grupy: Grupa licząca około dziesięciu szczeniąt to już tłum :) Taka gromadka jest bardzo dynamiczna i trudno w niej wychwycić wszystkie niepożądane zachowania zwierząt. Coś zawsze może zostać niewychwycone.  W wypadku psiego przedszkola najlepiej sprawdzają się mniejsze grupki liczące od 3 do 6 szczeniąt. Poza tym mała grupa wpływa również na komfort psychiczny samych psich uczestników zajęć.

 

  • Odpowiedni dobór szczeniąt w grupie: Zanim przystąpisz do grupy ze swoim szczeniakiem, warto wiedzieć jakie psy będą jej członkami. Nieodpowiedni dobór psów pod kontem charakteru i ich temperamentu, może okazać się fatalne w skutkach. Zapytaj - może mógłbyś przyjść na takie zajęcia bez psa i najpierw poobserwować sobie, jak zachowują się maluchy i co dzieje się podczas zajęć w grupie?

 

  • Realizowany program: Bardzo ważny jest realizowany program podczas zajęć. Zwróć uwagę na kompetencje i wykształcenie osób prowadzących zajęcia. Czy osoby prowadzące przedszkole, mają konkretny program, który konsekwentnie realizują? A może działają bez planu? Może pozwalają szczeniętom na godzinne, niekontrolowane frywolne bieganie i zabawy pomiędzy sobą?. Czy chcą czegoś nauczyć szczeniaki, czy wręcz przeciwnie – uważają, że psy w tym wieku powinny spędzać czas głownie na bieganiu i zabawie? Ważnym aspektem jest też edukacja właścicieli psów. W takim przedszkolu opiekun szczeniaka, powinien dowiedzieć się, jak nawiązać prawidłową relację ze swoim psem? Jak nauczyć psa prawidłowych relacji z innymi zwierzętami i ludźmi? Jak motywować szczeniaka do wspólnej pracy i zabawy? Jak rozpocząć szkolenie psa? Jak kontrolować zabawę szczeniąt? Ogólnie - jak stać się autorytetem dla swojego czworonoga? Bardzo ważna jest również wiedza na temat prawidłowego żywienia, pielęgnacji oraz zdrowia psa.

 

  • Organizacja przestrzeni przedszkola: To jak zorganizowana jest przestrzeń przedszkola świadczy o świadomości osób prowadzących zajęcia. Jeśli w przestrzeni przedszkola znajduje się odpowiednia ilość "psich" zabawek, przedmiotów stymulujących psa do wysiłku fizycznego i psychicznego, to oznacza że miejsce to na pewno jest godne uwagi. Oczywiście, porządek i czystość (ważna rzecz: na bieżąco sprzątanie psich odchodów) są sprawą podstawową i nie podlegającą dyskusji.

 

Ewa Jabłońska