Ewa Jabłońska
tel. 797 375 191
Beata Węsierska Wesoła
tel. 502 687 698
Centrum Psychologii Zwierząt
Sięgając początków udomowienia psa, pamiętaj że zwierzęta te stały się bliskie człowiekowi głównie ze względu na korzyści, jakie płynęły ze wspólnej koegzystencji. Pies i człowiek pomagał sobie nawzajem. Człowiek zapewniał psom pożywienie i schronienie, pies zaś w zamian ochraniał zagrody, domostwa oraz pomagał w zdobywaniu pożywienia.
To właśnie dzięki szczekaniu pies zyskał sobie tak wielką przychylność i popularność u człowieka. Ludzie bardzo szybko zorientowali się że psy, które koczowały w pobliżu ludzkich osad w naturalny dla nich sposób, szczekaniem odstraszały wszystkich intruzów i informowały o zbliżającym się niebezpieczeństwie: o podchodzących do zagród zwierzętach i ludziach.
Dziś nasi psi przyjaciele w większości przypadków nie muszą pracować. Trzymamy je w domu głównie dla własnej przyjemności. Ich podstawowym zadaniem na dziś jest dotrzymywanie nam towarzystwa, a szczekanie nie jest dla nas już tak istotne jak kiedyś. Dziś wolimy, alby nasze psy nie szczekały za dużo i nie były zbyt hałaśliwe. Spokój i obojętne nastawienie psa do nowych rzeczy i sytuacji (np. pukających do drzwi gości, spotykanych na spacerach innych zwierząt) jest zachowaniem przez nas obecnie szczególnie pożądanym.
Czym właściwie jest szczekanie?
Szczekanie u psa jest formą komunikacji. To zachowanie polegające na przekazywaniu informacji innemu osobnikowi. Psy komunikują się za pomocą mowy ciała, przy pomocy zapachu oraz właśnie wydawanych dźwięków. Szczekanie jest więc naturalną formą komunikacji dźwiękowej. Do niej należy poza szczekaniem: warczenie, wycie, skomlenie, piski oraz skowyt, dyszenie czy też westchnienie.
Porozumienie za pomocą dźwięków jest powszechną formą komunikacji u wielu gatunków zwierząt. Różne dźwięki mają swoje określone znaczenie i zazwyczaj są zrozumiałe dla innych członków tego samego gatunku.
Zauważmy, że pies chętnie korzysta z dźwiękowej formy komunikacji w sytuacjach, gdzie inna forma przekazania informacji jest utrudniona np. kiedy zwierzęta są w dużej odległości od siebie, kiedy się nie widzą, bądź w przypadku kiedy zwierzę jest samotne i chce przywołać do siebie inne osobniki. Pies często szczeka gdy chce zwrócić na siebie uwagę.
Szczekanie u psa może mieć różne znaczenie:
Jak widać, szczekanie służy psiakom do kształtowania postaw społecznych. Jest zachowaniem naturalnym. Szczekanie w zależności od kontekstu i sytuacji może sygnalizować dobre bądź złe zamiary.
Na pytanie, czy możesz oduczyć psa szczekania? Odpowiadam - oczywiście że nie.
Nawet więcej, nie powinieneś psu zabraniać szczekać. Nie powinieneś karcić psa za szczekanie – to tak jak byś karcił człowieka za to, że mówi.
A co z natarczywym szczekaniem? Czy możesz wpłynąć na zachowanie psa, który nadmiernie oszczekuje gości, inne zwierzęta czy konkretne sytuacje? Jak najbardziej TAK.
Wiedz, że nadmierna wokalizacja jest zachowaniem patologicznym nad którym należy wręcz popracować. O tym jakie są przyczyny nadmiernej wokalizacji u psa i jak poradzić sobie z takimi zachowaniami, przeczytasz w oddzielnym artykule.
Ewa Jabłońska