Może zdarzyć się tak, że Twój pies sprawia wrażenie zdezorientowanego. Może wówczas gubić się w znanych mu dotychczas miejscach. Mylić wyjście główne z wyjściem do garażu. Może również mieć problem z rozpoznaniem domowników czy znanych mu dotąd przychodzących do Ciebie gości. Innym zachowaniem, może być nieróżnicowanie osób (pies zachowuje się tak samo w stosunku do domowników, jak i nowo pojawiających się w domu osób jak np. kuriera czy listonosza).
Z upływem wieku i zmianą samopoczucia, zwierzę może stać się bardziej drażliwe, co wpływa na jego jakość i szybkość reagowania (może znacznie niecierpliwić się podczas przygotowywania psu posiłku, czy czekania na wyrzucenie mu piłki. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych może być znacznie pobudzone i drażliwe i mniej cierpliwe niż niegdyś.
Jeśli zwierzęta pozostające w jednym gospodarstwie domowym, dotychczas żyły w zgodzie, a obecnie ich relacja uległa dramatycznemu pogorszeniu, należałoby przyjrzeć się temu zagadnieniu. W pierwszej kolejności należy zbadać zwierzę, by móc jednoznacznie stwierdzić, iż zachowanie agresywne u psa nie ma swojego źródła w jego złej kondycji fizycznej. Jeśli wykluczysz ten czynnik, należałoby przeprowadzić analizę konkretnego zachowania w kontekście trzech założeń:
Oczywiście tego typu analiza, nie zawsze jest możliwa bez pomocy behawiorysty czy zoopsychologa. Tu jak najbardziej pomoc fachowca może pomóc w lepszym zrozumieniu konkretnego zachowania u psa i pozwolić na właściwe zdiagnozowanie i ułożenie spersonalizowanego planu terapii.
Psy mające zaburzenia w cyklu snu, nie przesypiają zazwyczaj całych nocy. Mogą budzić się o różnych porach i chodzić po mieszkaniu bez konkretnej przyczyny. Mogą mieć tzw. niespokojny sen. Czasami kręcą się na swoim legowisku, mając problem z wygodnym ułożeniem się do snu.
Załamanie się treningu czystości może mieć wielorakie podłoże. Problemem może okazać się choroba somatyczna (np. choroby układu moczowo – płciowego), ale również problem natury emocjonalnej (obniżenie napięcia lękowego lub frustracyjnego)
I tu zazwyczaj pomoc behawiorysty okazuje się niezbędna. Jeśli wykluczysz przyczynę zdrowotną, poproś behawiorystę o analizę konkretnego zachowania i przygotowanie indywidualnego planu treningu rehabilitacyjnego dla psa.
Niestety ale czasami spotykam się ze stwierdzeniem opiekunów starych psów, że zwierzę, które nigdy wcześniej nie wykazywało tego typu problemu, a teraz poprzez swoją złośliwość, zaczęło załatwiać się w domu. Oczywiście jest to błędna interpretacja wynikająca z niewiedzy opiekuna. Wówczas omawiamy problem bardzo dokładnie lub odsyłam taką osobę do uzupełnienia swojej wiedzy na temat możliwych źródeł prezentowanego zachowania.
U psów, które w okresie szczenięcym wykazywały już zachowania lękowe, i u których nie wprowadzono wcześniej terapii, celem poprawy zachowania, z wiekiem nieprzepracowany lęk w określonych sytuacjach, generalizuje się i znacznie nasila.
Naturalnym procesem wydaje się w przypadku postępującej starości, spadek aktywności. Może mieć on źródło w gorszym samopoczuciu (np. zmiany zwyrodnieniowe, bóle przewlekłe itp), ale również może być związany z postępującą dezorientacją w terenie, obniżeniem nastrojem czy utratą pamięci.
W takiej sytuacji nie powinno Cię dziwić, że pies większość czasu przesypia na swoim legowisku. Tu nawet namawiam Cię do tego, abyś mu to umożliwił, udostępniając mu jakieś wygodne i zaciszne miejsce do stałego wypoczynku.
Wraz z wiekiem u psa może nastąpić spadek efektów szkolenia. Zwierzę może mieć obniżoną reakcję na bodźce, może wykonywać pewne komendy znacznie wolniej, a także może zwyczajnie nie wiedzieć, jak interpretować dane polecenie.
Tego typu zachowania mogą pojawić się u zwierzęcia przede wszystkim, mające swoje źródło w złym samopoczuciu, rozdrażnieniu i obniżeniu nastroju. Przyczyny zachowań agresywnych są wielorakie i wymagają bardzo wnikliwego omówienia, dlatego zostaną omówione w odrębnym artykule.
To zagadnienie również ze względu na swoją złożoność, omówione zostało w odrębnym artykule.
Instytucja szkoleniowa wpisana do
RIS pod numerem ewidencyjnym: 2.06/00075/2021
© Jacek Piech
kontakt@centrumpsychologiizwierzat.pl
Ewa Jabłońska, tel. +48 797 375 191
Beata Węsierska Wesoła, tel. +48 502 687 698