Skontaktuj się z nami

kontakt@centrumpsychologiizwierzat.pl

Ewa Jabłońska, tel. +48 797 375 191 

Beata Węsierska Wesoła, tel. +48 502 687 698

Nasi partnerzy

Oferta  

© Jacek Piech

Odżywianie:

Kot jest zwierzęciem mięsożernym. W naturze ma zróżnicowany repertuar ofiar: gryzonie, ptaki, płazy, gady, owady a nawet ryby. Żyjąc w naturalnym środowisku koty jedynie od 2-5 % węglowodanów pobierają z diety, a niezbędną resztę, wytwarzają wewnątrz organizmu. Kot nie jest w stanie pozyskać niezbędnych aminokwasów z roślin, a wykazuje znaczne zapotrzebowanie na taurynę, argininę, metioninę i cysteinę. Niedobory w tym zakresie prowadzą do poważnych problemów zdrowotnych. Przedłużająca się głodówka w przypadku kotów jest niebezpieczna, grozi odwodnieniem i zaburzeniami metabolicznymi.

Układ pokarmowy kotów jest przystosowany do trawienia wielu małych posiłków w ciągu doby. Kot powinien mieć stały dostęp do jedzenia, jeśli jest w stanie sam regulować jego ilość lub min 5 posiłków w ciągu doby (w naturze bywa ich nawet około dwudziestu) Wskazane jest karmienie interaktywne. W tym celu można wykorzystać zabawki do których wkłada się jedzenie (samodzielne wykonanie ich nie jest trudne). Rozłożenie czy pochowanie pokarmu w kilku miejscach aktywizuje kota. Spowalnia również proces jedzenia i pozwala w pewnym zakresie zaspokoić potrzeby związane z realizacją jego naturalnego wzorca zachowania (łańcucha łowieckiego). Zdobywanie jedzenia zapobiega nudzie.

Osobnym tematem jest woda. Zapotrzebowanie kota na wodę w zależności od wieku wynosi od 25 do 50ml/kg masy ciała. W przypadku kotów żywionych suchą karmą, należy szczególnie zadbać o to, by spożycie wody było na właściwym poziomie. Woda nie powinna znajdować się w pobliżu jedzenia. Najlepiej ustawić kilka pojemników z wodą w różnych miejscach. Wodę wymieniamy nawet dwa razy w ciągu dnia, minimum raz. Można również skorzystać z poideł dla zwierząt w postaci fontann.

Przestrzeń.

Kotu należy umożliwić korzystanie z przestrzeni na różnych płaszczyznach, nie tylko w poziomie, ale również w pionie. Jeśli blaty, szafki, parapety mają być dla kota niedostępne, to kot jako towarzysz nie jest właściwym wyborem. Niezbędnym wyposażeniem są drapaki dla kota, kupione lub wykonane samodzielnie. Ustawione w miejscach, które są dla kota strategicznie ważne, czyli ustawiamy je w pobliżu miejsc, gdzie kot drapie. Koty drapią powierzchnie pionowe, poziome i skośne a preferencje w tym zakresie są kwestią indywidualną.

  • miejsca odpoczynku i punkty obserwacyjne.

Kot potrzebuje bezpiecznych miejsc odpoczynku rozmieszczonych na różnych poziomach. Jest to szczególnie ważne w domach, gdzie są dzieci, inne zwierzęta lub często bywają goście. Kot spędza ok 18 godzin w ciągu doby odpoczywając. Deficyt w tym zakresie może powodować wzrost frustracji i drażliwość a w konsekwencji prowadzić do zachowań lekowych czy agresywnych.

Kuweta

Miejsce, w którym kot może załatwiać potrzeby fizjologiczne powinno być łatwo dostępne, z dala od ciągów komunikacyjnych i źródeł hałasu. W pobliżu kociej toalety nie może znajdować się jedzenie, woda czy drapaki.  Kuweta powinna być dostosowana wielkością i typem do potrzeb kota. Koty preferują odkryte kuwety i drobny żwirek przypominający strukturą ziemię lub piasek.

Zabawa

Zabawa daje możliwość realizacji potrzeby polowania, rozładowanie napięcia emocjonalnego i kanalizacji energii. To bardzo ważny aspekt kociego życia. Sesje zabawy z kotem powinny być częste, ale krótkie. Zabawka musi chcieć przeżyć, więc nie skacze kotu po głowie 😊. Kot w trakcie zabawy nie musi przez cały czas biegać. Namierzanie ofiary skradanie się i wyczekiwanie przed atakiem to istotne elementy kociego łańcucha łowieckiego. Zabawki musza być dla kota bezpieczne. Unikamy zabawek laserowych, które powodują nadmierne pobudzenie. Zabawki takie nie dają możliwości realizacji wszystkich sekwencji polowania i rzucenie na końcu zabawki czy jedzenia tego nie zmieni. To jak niedotrzymana obietnica. Kot polujący na świecące cudo łapie kawałek suchej karmy czy piłeczkę?

Kontakt socjalny

Potrzeba kontaktu z człowiekiem jest kwestią indywidualną w przypadku każdego kota. Obowiązuje ogólna zasada NIE WYWIERAJ PRESJI NA KOTA. Koty z zasady nie przepadają za braniem na ręce i przytrzymywaniem. Inicjatywa kontaktu powinna wychodzić od kota, oczywiście możemy go do tego zachęcać. Są koty wciąż domagające się uwagi i głaskania, ale są też takie które tego unikają. Zachowanie dystansu nie oznacza niechęci do opiekuna, samo bycie w pobliżu może zaspokajać potrzeby socjalne kota i należy to uszanować.

Beata Węsierska - Wesoła

Podstawowe potrzeby kota - o czym powinieneś wiedzieć. 

12 stycznia 2021