Kontakt z nami

Ewa Jabłońska 

tel. 797 375 191

 

Beata Węsierska Wesoła

tel. 502 687 698

Centrum Psychologii Zwierząt

Pies skacze na ludzi przy powitaniu – jak temu zaradzić? 

26 kwietnia 2023

Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że naturalnym zachowaniem dla szczeniaka jest okazywanie radości z powodu kontaktu z ludźmi (zakładam, że Twój pies jest socjalny i kojarzy ludzi tylko w pozytywny sposób). Zanim weźmiesz szczeniaka do domu, warto omówić kwestię zachowania się domowników względem psa – zwłaszcza sposób witania się z psem. To ważne, by wprowadzić ten sam rytuał powitalny dla wszystkich – w ten sposób ułatwisz szczeniakowi proces uczenia się akceptowalnych przez Ciebie zachowań. Już od pierwszego dnia pobytu szczeniaka w Twoim domu, wprowadź obowiązujące dla wszystkich, zasady – pamiętaj, by nie witać się z maluchem w momencie, gdy ten jest mocno pobudzony. Niestety, ale w wielu przypadkach to sami opiekunowie psów wzmacniają u nich niepożądane zachowanie, takie jak skakanie i podgryzanie. Wiedz, że kiedy poświęcasz szczeniaczkowi uwagę w momencie, kiedy ten skacze na Ciebie, popiskuje lub łapie za ręce czy nogi, maluch odczytuje to jako nagrodę za prezentowane zachowanie. Szczeniak koduje sobie w głowie, że właśnie taki sposób kontaktu i taki wysoki stopień pobudzenia jest przez Ciebie pożądany, akceptowalny i wreszcie – nagradzany.

Dlatego pamiętaj o kilku bardzo ważnych zasadach:

  • Opanuj emocje. Pamiętaj, że ten słodki szczeniak za chwilę dorośnie i wówczas skakanie psa na gości, stanie się dla wszystkich bardzo uciążliwe.
  • Nie podnoś malucha przy powitaniu. Nie „tarmoś go” - to pobudza go jeszcze więcej.
  • Nie baw się z psem rękoma – pamiętaj, by uczyć psa od pierwszego pobytu w Twoim domu, że ręce nie służą do zabawy (nie pozwalaj się gryźć po rękach). Podchodź do szczeniaka zawsze z zabawką na długim sznurku w ręce. Ucz od początku, że ręka nie służy do zabawy a jedynie trzyma zabawkę, którą się wspólnie bawicie. 
  • Ignoruj ekscytację. Witaj się z psem dopiero jak ten nieco ochłonie. Wprowadź zasadę, że witasz się z psem tylko wówczas, kiedy jego 4 łapy pozostają na ziemi.

 

A co w sytuacji, kiedy pies ma już mocno utrwalony nawyk skakania na ludzi?

Musisz przede wszystkim, uzbroić się w cierpliwość. Praca nad zmianą tego zachowania nie zakończy się sukcesem z dnia na dzień.  

  • Jeśli masz psa w typie aportera, możesz podać podekscytowanemu psu, dozwolony przedmiot do pyska. Już samo trzymianie i noszenie przedmiotu w pysku jest dla psa przyjemnością na poziomie neuroprzekaźników. Sprawdź – być może noszenie przedmiotu wykluczy skakanie psa na wchodzących do domu, ludzi.
  • Wchodząc do domu powściągnij swoje emocje – nie mów wysokim tonem, nie wykonuj gwałtownych ruchów. Wiedz, że Twój spokój udzieli się również Twojemu psu.
  • Jeśli gabaryty Twojego psa pozwalają, to ignoruj psa w sytuacji silnego pobudzenia. Jeśli pies jest duży i silny, wejdź do domu i nie mówiąc do niego,  zapnij go na smycz. Możesz wydać komendę „siad” i za wykonanie poprawnie komendy, nagrodzić smakołykiem. Odczekaj chwilę. Jeśli emocje opadną, odepnij smycz.
  • Kolejnym sposobem na poskromienie skaczącego psa jest wykorzystanie do zmiany zachowania, smakołyków. Wejdź i bez słowa rozsyp psie smaczki po podłodze. Pies zajęty ich zbieraniem, przekieruje uwagę z wchodzących ludzi na jedzenie. Wyszukiwanie smaków z podłogi wpłynie również na wyciszenie jego emocji.

 

Gdyby jednak praca nad zmianą zachowania psa, wymagała wnikliwszej analizy i wprowadzenia indywidualnego planu treningowego, nie wahaj się skorzystać z pomocy wykwalifikowanego behawiorysty. 

 

Ewa Jabłońska