22 sierpnia 2021

Odczarujmy kaganiec

Rozmawialiśmy już o sprzęcie spacerowym, pora powiedzieć kilka słów więcej o kagańcu, a może nawet trochę go odczarować.

Po co kaganiec?

Kaganiec najczęściej kojarzy się z uniemożliwianiem psu ugryzienia i jest to jedna z głównych przyczyn, dla których ludzie sięgają po takie zabezpieczenie. Kaganiec jest wymagany w większości środków transportu publicznego. Może być pomocny podczas wizyty u weterynarza (szczególnie jeśli pies nie jest odpowiednio oswojony z czynnościami, które mogą mu się w gabinecie przydarzyć). Może być wstępnym zabezpieczeniem przed zjadaniem nieczystości i niebezpiecznych rzeczy na spacerach (zanim znajdzie się przyczynę tej niepożądanej aktywności i zacznie nad nią odpowiednio pracować :)). Kaganiec bywa też przydatny na szkoleniach w większych grupach.

Jaki powinien być kaganiec?

Przede wszystkim musi pozwalać psu na swobodne otwieranie pyska i ziajanie - dzięki temu pies schładza się w gorące dni lub po wysiłku. W odpowiednio dobranym modelu, pomimo tego, że paszcza otwiera się szeroko, pies nie będzie miał możliwości ugryzienia. Możliwość picia wody, czy zjedzenia smaczka w kagańcu też działają na plus. Czy w tym momencie macie przed oczami widok psa w kagańcu ciasno zamykającym pysk? No właśnie… Niewłaściwie, a dla psa wręcz szkodliwie, używany kaganiec weterynaryjny to niestety ciągle częsty widok. Kaganiec weterynaryjny, jak nazwa wskazuje, powinien mieć zastosowanie tylko w razie konieczności w gabinecie weterynaryjnym, a i tam przez możliwie jak najkrótszy czas.

Kaganiec musi być dopasowany tak, żeby nie obcierać psiego pyska, ani nie dotykać nosa. Nos to bardzo wrażliwa część psiego ciała, a ciągły na niego nacisk będzie dla psa bardzo nieprzyjemny. Musi mieć paski odpowiedniej długości i szerokości, żeby nie uwierały i nie ocierały psiej głowy. Dobrze też, żeby nie był zbyt ciężki, a przy tym wszystkim, nie może być też za duży, żeby nie frustrował psa ciągłym przesuwaniem się, pocieraniem, opadaniem.

Musi też być wykonany z materiału, który w lecie nie nagrzeje się tak, że będzie parzył, a w zimie nie będzie przymarzał - czyli unikaj metalu, a stawiaj na kauczuk, skórę, materiał, plastik i inne materiały sztuczne. Dobrze jest przed zakupem kaganiec przymierzyć, a jeśli nie ma takiej możliwości w lokalnych sklepach, zamawiając przez internet upewnij się, że w razie niedopasowania masz możliwość jego wymiany.

Sporo tego, ale jeśli chcesz, żeby Twój psiak czuł się w kagańcu maksymalnie komfortowo, nie ma zmiłuj - szukaj mu kagańca idealnego.

Jak wprowadzić psu kaganiec?

Na koniec pojawia się pytanie: a co jeśli mój pies nie cierpi kagańca, nie pozwala go sobie założyć, a założony próbuje maniakalnie ściągać? Odpowiedź jest prosta - zadbaj o odpowiednie nauczenie psa noszenia kagańca. Buduj dobre skojarzenia, nie zmuszaj psa, nie wciskaj pyska w kaganiec na siłę, poświęć na spokojne i pozytywne wprowadzenie go tyle czasu, ile potrzebuje TWÓJ pies.

Jeśli twój psiak ma problemy z gryzieniem czy atakowaniem innych psów lub ludzi pamiętaj, że kaganiec może was wspomóc, ale problemu nie rozwiąże. Nie bój się skorzystać z pomocy dobrego, sprawdzonego behawiorysty lub zoopsychologa.

Źródło zdjęcia: Baskerville Ultra Dog boxer walking Brand image gallery

Martyna Zgłobisz

© Jacek Piech

Skontaktuj się z nami

kontakt@centrumpsychologiizwierzat.pl

Ewa Jabłońska, tel. +48 797 375 191 

Beata Węsierska Wesoła, tel. +48 502 687 698