11 sierpnia 2021

Modnie i wygodnie - w czym na spacer z psem? 

Półki sklepowe i witryny internetowe pękają w szwach od pięknych i piękniejszych rzeczy dla psów.

Żeby uchronić się przed oczopląsem i nieudanym zakupem, dobrze wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze podstawowego spacerowego ekwipunku.

 

SMYCZ

Eksploracja otoczenia to jedna z najważniejszych psich potrzeb, dlatego żeby odpowiednio ją zaspokajać, potrzebujesz smyczy o długości pozwalającej psu na dość swobodne poruszanie się. W sytuacjach miejskich fajnie sprawdzają się zwykłe, kilkumetrowe smycze przepinane (nie krótsze niż trzy metry), a na wyprawy w łąki i pola dobrze zaopatrzyć się w długą (10-20 m) linkę treningową, szczególnie jeśli twój pies nie ma opanowanego przywołania i nie możesz puścić go luzem. Zwróć uwagę na to, aby ciężar smyczy i karabińczyków dopasowany był do wielkości i siły twojego pupila.
 

  • Pamiętaj też, że smycz to nie tylko zabezpieczenie psa przed ucieczką, czy wbiegnięciem pod samochód, to także linia komunikacji pies-człowiek i strefa, w której przejmujesz nad psem odpowiedzialność.
  • Smycze flexi mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników - ja stoję pośrodku, choć sama z niej nie korzystam. Odpowiednio używana smycz automatyczna może być fajnym rozwiązaniem (ale podkreślam - odpowiednio używana!).

 

OBROŻA

Najważniejsze przy wyborze obroży są jej szerokość i długość. Żeby obroża była dla psa bezpieczna, jej szerokość musi zasłaniać mu minimum dwa kręgi szyjne. Po zapięciu powinno się móc wsunąć pod nią na płasko dwa palce - w przypadku większych psów, lub jeden palec - u małych psiaków.

 

  • Bardzo fajną opcją są obroże z nadrukowanymi lub wyszytymi danymi kontaktowymi, nie musisz pamiętać o adresatce ani martwić się, że przywieszka z kontaktem się zgubi.
  • Uważaj na metalowe części, które mogą przymarzać w zimie/parzyć w lecie - miej to na uwadze szczególnie jeśli twoim kompanem jest krótkowłosy psiak.

 

SZELKI

Dbając o pełną, zdrową mobilność psich łap wybierz szelki typu guard. Dodatkowym atutem jest to, że pies z nich nie ucieknie. Podobnie jak w przypadku obroży, po dopasowaniu szelek do psa pod ich paski powinno się móc wsunąć jeden palec (małe psy) lub dwa palce (większe psiaki).

 

KAGANIEC

Jeśli z jakichś względów musisz korzystać z kagańca, wybierz model pozwalający na swobodne, szerokie otwieranie pyszczka i ziajanie (szczególnie ważne w gorące dni!). Może i twój pies będzie wyglądał, jakby chodził w „przenośnej klatce”, ale w tym przypadku ważniejsze niż wygląd są względy zdrowotne.

 

  • Nie używaj na co dzień kagańców weterynaryjnych!
  • Pamiętaj, że metalowy kaganiec w zimie będzie przymarzać, a w upalne dni może się nieprzyjemnie nagrzewać i parzyć.

 

ADRESATKA

To hit każdego sezonu. Wiosna-lato, jesień-zima, w tym pies zawsze będzie wyglądał supermodnie (i bezpiecznie). Jeśli twój psiak ma wrażliwy słuch, zaopatrz się w adresatkę gumową lub drewnianą, która nie będzie nieprzyjemnie pobrzękiwała mu koło ucha.

Martyna Zgłobisz

© Jacek Piech

Skontaktuj się z nami

kontakt@centrumpsychologiizwierzat.pl

Ewa Jabłońska, tel. +48 797 375 191 

Beata Węsierska Wesoła, tel. +48 502 687 698