Skontaktuj się z nami

kontakt@centrumpsychologiizwierzat.pl

Ewa Jabłońska, tel. +48 797 375 191 

Beata Węsierska Wesoła, tel. +48 502 687 698

Nasi partnerzy

Oferta  

© Jacek Piech

W 2008r roku IRO (The International Rescue Dog Organisation) ustanowiło ostatnią niedzielę kwietnia Międzynarodowym Dniem Psa Ratowniczego. 

Pies ratowniczy wykorzystywany jest do poszukiwań osób zaginionych. Dlaczego jest tak pomocny? Dobrze wyszkolony pies ratownik potrafi sprawnie przeszukać spory obszar terenu w stosunkowo krótkim czasie oraz pomóc w lokalizacji uwięzionych ofiar (np. na gruzowisku). Co istotne – potrafi sprawnie zlokalizować zaginioną osobę nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych i terenowych. To psi nos jest najważniejszy. W wielu przypadkach, psi węch jest bardziej skuteczny niż najnowocześniejszy sprzęt.

Wśród psów ratowniczych wyróżnia się psy poszukiwawcze terenowe, gruzowiskowe i lawinowe.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie zwierząt wykorzystywanych w akcjach ratowniczych, psy zlokalizowaną osobę zaginioną, mogą oznaczyć za pomocą metody szczekania, aportu rolki lub meldunku.

Psy ratownicze terenowe specjalizują się w przeszukiwaniu otwartych terenów oraz terenów trudno dostępnych i co najistotniejsze, terenów leśnych. Poszukują osób żywych - zagubionych oraz zaginionych.

Akcje poszukiwawcze, w których biorą udział wyszkolone do tej pracy psy, mogą trwać nawet kilka dni, dlatego niezwykle ważne jest, by zwierzę cieszyło się dobrym zdrowiem i nienaganną kondycją fizyczną, gdyż praca jaką wykonuje podczas działań poszukiwawczych jest niezwykle wyczerpująca fizycznie i psychicznie.  

Praca psów ratowniczych w różnych specjalizacjach (terenowej, gruzowej czy lawinowej) opiera się na takich samych zasadach, z tym że dla każdego z nich, zmienia się znacząco podłoże, na którym pracują i warunki atmosferyczne, do których muszą się zaadaptować.

Wyszkolenie psa ratowniczego to nie tylko nauka psa posłuszeństwa wobec przewodnika, ale także nauka pracy psa w dystansie, umiejętność pokonywania przeszkód i poruszania się po trudnym podłożu pod kontrolą i według wskazań przewodnika.

Zespół Centrum Psychologii Zwierząt składa wszystkim psom ratowniczym i ich przewodnikom najserdeczniejsze życzenia i samych sukcesów z okazji obchodzonego dziś Międzynarodowego Dnia Psa Ratowniczego. 

Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego 

25 kwietnia 2021