Skontaktuj się z nami

kontakt@centrumpsychologiizwierzat.pl

Ewa Jabłońska, tel. +48 797 375 191 

Beata Węsierska Wesoła, tel. +48 502 687 698

Nasi partnerzy

Oferta  

© Jacek Piech

Wyszukiwanie smakołyków w macie węchowej dla psa jest czynnością samo nagradzającą, co czyni tę aktywność wysoce atrakcyjną. Zresztą nie tylko dla niego – opiekunowie psów przyznają, że bawią się z psem równie dobrze jak ich pupile. 

Jakie korzyści płyną z maty węchowej dla psa?

 • absorbuje nadmiar niespożytej energii,
 • zabija nudę,
 • uruchamia naturalne instynkty,
 • uruchamia system poszukiwania,
 • uczy koncentracji,
 • wycisza.
 • buduje pewność siebie

 

W jakim kontekście możesz korzystać z maty węchowej dla psa?

 • Mata może służyć po prostu do zabawy. Podaj psu matę wypełnioną smakołykami i ciesz się widokiem, jak z zaangażowaniem węszy, wyjadając to, co się w niej znajduje. 
 • Możesz potraktować ten przedmiot, jako narządzie pomocne przy budowaniu prawidłowej relacji dziecka z psem (często maty wykorzystywane są podczas zajęć dogoterapii, gdzie dziecko ma za zadanie powrzucać psu smakołyki do maty. Podczas tej czynności maluch uczy się, w jaki sposób podać psu smakołyki oraz jak właściwie zachowywać się, by zwierzęciu nie przeszkadzać).
 • Masz gości? Remont w domu? Urodziny 6-latka? Sięgnij po matę węchową. Mata to świetny pomysł na zajęcie psa. Pamiętaj jednak, że wyjadaniem smaków nie zajmiesz psa przez cały dzień – warto więc mieć w zanadrzu jeszcze kilka innych rozwiązań.
 • Budowanie pewności siebie – mata może być narzędziem terapeutycznym. Wzmocnisz pochwałą lękliwego psa, gdy ten z zaangażowaniem podejdzie do czynności, jaką jest wyszukiwanie smaków w macie.  Pamiętaj, każde dobrze wykonane zadanie, buduje niepewnego siebie psa :)
 • Mata może być również formą nagrody za pożądane zachowanie.  Za wykonanie jakiejś komendy, za szybkie przyjście do właściciela, kiedy ten woła go podczas wejścia gości do domu czy za spokojne zachowanie podczas kąpieli – w nagrodę pozwól psu nieco powęszyć w macie.  
 • Mata może pełnić funkcję psiego talerza (zwłaszcza, jeśli Twój pies je łapczywie i zależy Ci na spowolnieniu jedzenia). Taki sposób karmienia zwierzęcia z maty, znacznie urozmaica samą czynność oraz ma istotny wpływ na jego dzienny bilans przyjemności.
 • Twój pies się nudzi? Rób wszystko, by urozmaicić mu rutynę dnia codziennego. Podawaj  w nieoczekiwanym momencie pupilowi matę węchową.

 

Twój pies niszczy przedmioty? Jak wprowadzić matę psu, by psiak jej nie zniszczył?

Po pierwsze, mata węchowa nie może być dostępna dla psa cały czas. Zacznij od wprowadzania maty psu, w porach karmienia. Uwaga! Podstawowa zasada – pies przy podaniu maty nie może być najedzony do syta (gdy jest nieco głodny, jest większe prawdopodobieństwo, że wówczas w pierwszej kolejności zajmie się jedzeniem a nie zabawą).

Powtykaj do maty porcję suchej kamy (daj jej tyle, ile zazwyczaj psiak dostaje w misce) i tak „nabitą”, podaj psu. Bądź przy tym, jak pies wyszukuje smakołyki. Jeśli pies nie jest karmiony suchą karmą można na niej podać inne ulubione jego smakołyki. Nie zostawiaj psa podczas posiłku. Kiedy widzisz, że pies już zakończył wyjadanie smaków z maty, nie czekaj aż się znudzi, i przejdzie do rozpracowania maty,  tylko zabierz po posiłku gadżet (podobnie jak zabierasz miskę po skończonym posiłku).

Następnie w porze kolejnego posiłku należy podać matę tak samo jak poprzednio. Po wielokrotnym powtórzeniu tej czynności, pies nauczy się, że mata służy do wyszukiwania smakołyków a nie do zabawy. 

Nie zapomnij o częstym chwaleniu psa za prawidłowe korzystanie z maty.

Ewa Jabłońska 

Mata węchowa dla psa – jak z niej właściwie korzystać? 

08 sierpnia 2021