05 listopada 2020

Masz szczeniaka - jak o niego prawidłowo zadbać? 

Kiedy decydujesz się na przyjęcie pod swój dach, szczeniaka, musisz wiedzieć jakie szczepienia i rutynowe działania czekają Ciebie w przyszłości, by zapewnić maluchowi zdrowe i bezpieczne życie. Jako świeży opiekun psa, musisz liczyć się z rutynowymi działaniami, które zabezpieczą twojego malucha przed mogącymi pojawić się chorobami lub innymi niebezpieczeństwami. W związku z tym, od czego zacząć?

Podstawą są szczepienia psa. Po co szczepić psa?

Szczepionka ma za zadanie stymulować układ immunologiczny, zmuszając go tym samym do produkcji przeciwciał, po to, by zwiększyć odporność na daną chorobę.
Podstawowe szczepienia to te, które chronią zwierzę przed chorobą zagrażającą jego życiu. W naszym kraju proponowane są szczepienia przeciwko parwowirozie oraz nosówce.
Szczenięta potrzebują dwóch - trzech dawek szczepionek, podawanych w odstępach 3-4 tygodni, począwszy od 8 do 10 tygodnia życia np. w 8, 12,16 tygodniu życia psa.
Niektórzy lekarze weterynarii zalecają powtórzenie jednorazowej dawki szczepień w wieku jednego roku życia psa.
Kolejnym ważnym szczepieniem jest szczepionka przeciwko wściekliźnie. Jest to bardzo istotny zabieg weterynaryjny, gdyż choroba ta jest śmiertelna dla 100% zarażonych nią zwierząt. Wiedz, że szczepienie to jest obowiązkowe i można je już wykonać między 16 a 20 tygodniem życia psa. Ponadto w wielu sytuacjach będziesz musiał okazać się potwierdzeniem wykonania tegoż szczepienia, np. podczas przewozu psa komunikacją miejską, wejścia z psem do miejsc publicznych czy przy uczestnictwie z psem w różnego rodzaju warsztatach, czy imprezach kynologicznych. Dlatego warto je na pewno zrealizować.

Zabezpieczenie psa przeciwko pasożytom wewnętrznym i zewnętrznym.

To kolejna bardzo ważna profilaktyka. Zabezpieczenie przeciwko pasożytom wewnętrznym i zewnętrznym jest niemniej ważna niż samo szczepienie.

Stosuj więc preparaty przeciwko pchłom i kleszczom.
W naszym kraju to już niestety konieczność, by regularnie stosować preparaty przeciwko pasożytom.
Zachorowalność zwierząt z powodu kleszczy jest spora. Natomiast, w dużym stopniu, jest ona zależna od obszaru geograficznego, pory roku, w końcu od stylu i warunków życia psa (np. zwierzęta mieszkające na obszarach wiejskich są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowań, podczas gdy psy mieszkające w dużych miastach, potencjalnie mają mniejszą szansę na zakażenie się chorobą przenoszoną przez wspomniane wyżej pasożyty).
Najczęściej spotykane choroby, jakie przenoszone są przez kleszcze to borelioza, anaplazmoza, babeszjoza.
Objawy tych chorób nie zawsze są widoczne od razu, a konsekwencją zarażenia nimi psa może być nawet jego śmierć. Dlatego tak bardzo ważne jest, abyś regularnie zabezpieczał swojego psa przeciwko tym pasożytom.

Ale nie tylko pasożyty zewnętrze mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia a nawet życia psa – istotne jest również stosowanie preparatów do odrobaczenia psa przeciwko pasożytom wewnętrznym.

Odrobaczenie psa to działanie, które również należy przeprowadzać rutynowo w stałych odstępach czasu. Odrobaczanie dotyczy głównie pasożytów takich jak nicienie i tasiemce, wiciowce. Ochrona zwierzęcia przeciw pasożytom wewnętrznym, może polegać na ograniczeniu lub likwidacji już istniejącej inwazji (w przypadku zwierząt już zarobaczonych) lub na zabezpieczeniu psa przed możliwym wystąpieniem takiej inwazji (profilaktyka).
Brak regularnego odrobaczania zwierzęcia skutkuje jego złym samopoczuciem, a w konsekwencji, może nawet i śmiercią.

Kiedy szczeniaczka odrobaczyć po raz pierwszy?

Pierwsze odrobaczenie powinno być przeprowadzone u szczeniąt w wieku 2-4 tyg. Kolejne po konsultacji z lekarzem weterynarii, który ustali indywidualny kalendarz szczepień i kolejnych odrobaczeń zwierzęcia. Po ukończeniu przez psa 12 go tygodnia życia, kolejne odrobaczenia przeprowadza się zwykle co miesiąc, do czasu ukończenia przez psa 6 miesiąca życia, a u psów starszych co 3 do 6 miesięcy.


Sterylizacja/kastracja psa


Kolejnym zabiegiem, nad którego przeprowadzeniem, warto się zastanowić, to zabieg sterylizacji / kastracji.
Czym jest sterylizacja/kastracja psa?
Kastracja psa to zabieg chirurgiczny, którego efektem jest skuteczna i nieodwracalna bezpłodność.
U suki taki zabieg polega na usunięciu narządów rodnych. Suka po zabiegu już nigdy nie zajdzie w ciąże. U psa usuwa się jądra, czego efektem jest całkowite wygaszenie popędu płciowego.
Dla wielu jest to ciągle temat kontrowersyjny i spora część opiekunów psów waha się przed wykonaniem takiego zabiegu.

Dlatego zanim podejmiesz decyzję co do jego wykonania, poszerz wiedzę na ten temat. Rozważ korzyści jaki i negatywne skutki takiego zabiegu.

W mojej ocenie jednak, korzyści z wykonania takiego zabiegu jest więcej. Przedstawię Ci najważniejsze z nich:

  • zwierzę staje się bezpłodne. Wysterylizowana suka nie zajdzie już w ciążę, co dla wielu właścicieli tych zwierząt jest już dużym udogodnieniem (u przeciętnej suki ruja pojawia się dwa razy do roku. Matka w jednym miocie średnio może mieć od 8 do 11 młodych, co rocznie daje około 20 szczeniąt).
  • o ile zabieg jest dość kosztowny, to wykonuje się go tylko raz w życiu psa. W przypadku innych form zapobiegania zajściu w ciążę suki, trzeba liczyć się z wydatkami, ponoszonymi 1 a nawet 2 razy w roku.
  • suka po zabiegu nie ma już cieczki. Nie występują u niej typowe dla tego okresu symptomy, takie jak: znakowanie terenu (częste oddawanie moczu w okresie rui), niepokój i próby ucieczki w poszukiwaniu samca.
  • zabieg wyklucza występowanie ciąży urojonych, które zdarzają się, gdy nie dochodzi do krycia.
  • pies lub suka poddana zabiegowi kastracji znacznie się wycisza, chętniej pozostając w gospodarstwie domowym (zwierzęta często rezygnują po kastracji z włóczęgostwa).
  • sterylizacja suki zapobiega wielu groźnym chorobom, takim jak: powikłaniom związanym z ciążą i porodem, chroni przed endometriozą, ropomaciczem, nowotworami narządów rodnych czy gruczołu mlekowego.
  • I co istotne - przeprowadzenie zabiegu sterylizacji/ kastracji znacznie wydłuża psie życie (zmniejsza się wówczas zachorowalność na różnego rodzaju choroby, a także minimalizuje zagrożenia wynikające z zachowań płciowych).

W jakim wieku psa można poddać zabiegowi kastracji /sterylizacji?
Opinie na ten temat wśród lekarzy weterynarii są różne. W Polsce zaleca się najczęściej wykonanie takiego zabiegu chirurgicznego w wieku miedzy 12 a 18 miesiącem życia. Ale możesz spotkać się z opinią, że zwierzaka można poddać zabiegowi zaraz po ukończonych 6 miesiącach życia, lub by poczekać z realizacją zabiegu aż do osiągnięcia pełnej dojrzałości płciowej czworonoga.

Chipowanie psa

Ostatnim z wymienionych i scharakteryzowanych przeze mnie działań, jest zachipowanie psa. Wszczepienie mikroczipa można dziś wykonać w większości gabinetów weterynaryjnych. Zabieg polega na wszczepieniu psu podskórnie urządzenia, które posiada swój indywidualny numer identyfikacyjny. Numer ten zostaje przypisany konkretnemu zwierzęciu i zarejestrowany wraz z danymi teleadresowymi jego właściciela.
W sytuacji, kiedy pies zgubi się i zostanie odnaleziony przez schronisko lub inną instytucję, zajmującą się odławianiem bezdomnych zwierząt, mikroczip umożliwi wówczas odczytanie danych adresowych i tym samym, zwiększa możliwość powrotu zwierzaka do Twojego domu.

 

Po przeczytaniu artykułu, zapraszam Cię tutaj  - tam znajdziesz dokument w formie krótkiej instrukcji, który możesz sobie pobrać i wydrukować. Instrukcja zawiera najważniejsze punkty, dotyczące podstawowych działań i zabiegów rutynowych, jakie należy poddać nowo przyjęte pod swój dach, szczenię. 

Ewa Jabłońska 

© Jacek Piech

Skontaktuj się z nami

kontakt@centrumpsychologiizwierzat.pl

Ewa Jabłońska, tel. +48 797 375 191 

Beata Węsierska Wesoła, tel. +48 502 687 698