Co można zrobić, aby relacje między dzieckiem a kotem dawały wzajemną radość i satysfakcję?
Jak postępować, by zapewnić bezpieczeństwo dziecku i kociakowi?
Tłumaczenie dziecku, że nie wolno ciągnąć kotka za ogonek, czy że nie należy budzić go, gdy śpi, jest oczywiście bardzo ważne, ale w codziennym życiu zbyt często sięgamy po zakazy i zbyt często używamy słowa „nie”. Można spróbować nieco inaczej :)
Zapewnienie kotu bezpiecznych, atrakcyjnych miejsc wypoczynku, poza zasięgiem naszych pociech, da mu szansę na unikanie interakcji z dzieckiem, kiedy nie ma na to ochoty. Pozwoli też na spokojny wypoczynek. Dziecko również skorzysta na takim rozwiązaniu, zamiast słyszeć „nie wolno” szybko przekona się, że kotek będzie się z nim bawił wtedy, gdy dobrze go traktuje, inaczej ucieknie do bezpiecznej kryjówki.
W przypadku młodszych dzieci może się też sprawdzić furtka np. taka jak na ilustracji.
Kot przejdzie, maluch nie przejdzie, może to też rozwiązać kwestię kuwety, do której dziecko nie będzie miało bezpośredniego dostępu.
W tym wypadku również nie musimy mówić czego nie robić, a raczej pokazywać jak postępować. Pokazanie dziecku, gdzie kotek lubi być dotykany i w jaki sposób, może być świetną zabawą. Zwracanie uwagi małego miłośnika kotów na to jak zachowuje się i wygląda kot, gdy jest zadowolony, a jak gdy zaczyna się denerwować, lub kiedy czuje strach, pozwoli uniknąć wielu nieporozumień.
Nigdy nie bawimy się z kotem rękoma, dotyczy to również osób dorosłych. Jeśli nauczymy kociaka, że ręce czy stopy pod kocem to obiekty do zabawy i gryzienia, to nie możemy mieć potem pretensji, że tak się bawi. W przypadku kotów, które nauczono takiej zabawy, dodatkowym wzmocnieniem jest,: zabieranie rąk, piszczenie czy uciekanie.
Najlepsze do wspólnej zabawy są wędki zakończone zabawkami udającymi ofiarę.
W przypadku maluchów, które mogłyby zbyt energicznie machać wędką, świetnie sprawdzi się wstążka czy sznurek ciągnięty po ziemi, bawi się i kociak, i maluch.
Beata Węsierska - Wesoła
Instytucja szkoleniowa wpisana do
RIS pod numerem ewidencyjnym: 2.06/00075/2021
© Jacek Piech
kontakt@centrumpsychologiizwierzat.pl
Ewa Jabłońska, tel. +48 797 375 191
Beata Węsierska Wesoła, tel. +48 502 687 698