Stres jest zjawiskiem adaptacyjnym, który towarzyszy każdemu z nas w życiu codziennym.
Wiele zwierząt, które żyją z człowiekiem pod wspólnym dachem, narażonych jest na codzienne działanie stresu. Zdarza się, że niektóre zwierzęta nie radzą sobie z emocją strachu, co prowadzi do zaburzeń funkcjonowania ich organizmu. Problemy te dotyczą zarówno kondycji fizycznej jak i zaburzeń w zachowaniu.
Jeśli twój pies:
Jeśli twój kot:
Konieczny jest w takich przypadkach kontakt z behawiorystą, celem ustalenia przyczyn takiego zachowania.
Na czym polega konsultacja behawioralna online?
Głównym celem w prowadzonej przez nas pracy terapeutycznej jest wypracowanie u zwierzęcia prezentującego zaburzenia w zachowaniu, jak najwięcej ilości zachowań adaptacyjnych, które rozwiną u niego większą niezależność oraz pewność siebie, co doprowadzi do efektywnego funkcjonowania w środowisku w jakim żyje.
Nasze konsultacje zaczynamy od dokładnej analizy procesów emocjonalnych. Analiza ta w znacznym stopniu pomaga przede wszystkim właścicielom zwierząt zrozumieć, co dzieje się z ich pupilami, w czasie prezentowania niepożądanych zachowań. To zrozumienie staje się podstawą do dalszej pracy terapeutycznej. Właściciele podczas takiej terapii poznają narzędzia dzięki którym uczą się, jak można modyfikować zachowania niepożądane, uzyskując przy tym pozytywne efekty.
Naszą pracę terapeutyczną opieramy na trzech głównych założeniach, jakimi są:
Pierwsze spotkanie z behawiorystą online
Zwykle trwa około 1,5 godziny. Odbywa się w dogodnym dla właściciela psa lub kota, czasie. Omawiamy podczas spotkania online rutynowy plan dnia, by przyjrzeć się waszemu wspólnemu życiu i ustalić, co powoduje u zwierzaka zaburzenia w zachowaniu. Zbieramy wszystkie otrzymane informacje, potrzebne do opisania i zrozumienia przypadku oraz do przygotowania indywidualnego planu terapii. Po pierwszym spotkaniu właściciel dostaje już wstępny plan pracy oraz zalecenia dotyczące tego, jak przeciwdziałać zachowaniom niepożądanym. (np. zapobiec prezentowanej agresji czy zminimalizować nadmierny lęk zwierzęcia wobec innych ludzi czy zwierząt). Do kolejnej wizyty właściciel pozostaje w stałym kontakcie z behawiorystą.
Plan pracy wzbogacony jest o opracowaną indywidualną dietę oraz program zabawy i relaksacji pupila. Terapia jeżeli tego wymaga, może być wsparta leczeniem farmakologicznym (tylko w uzgodnieniu z lekarzem weterynarii).
Natomiast w większości przypadków, wystarczy poszerzenie wiedzy opiekuna, odpowiedni trening i wspólne wypracowanie alternatywnych zachowań, by zwierzę wróciło do stanu równowagi emocjonalnej a w domu znów zapanował ład, spokój i harmonia.
Czy warto wydawać pieniądze na spotkanie z behawiorystą online?
Jeśli zadajesz sobie to pytanie i rozważasz, czy warto wydać te pieniądze na terapię behawioralną dla swojego psa czy kota, wystarczy że obliczysz ile kosztują Cię straty, jakie poniosłeś w wyniku niepożądanego zachowania twojego pupila. Przelicz ile kosztują Cię zniszczone meble w wyniku gryzienia psa lub znaczenia moczem kota? Ile kosztują Cię pretensje sąsiadów o to, że Twój pies jest nieznośny podczas Twojej nieobecności? W końcu, jakie konsekwencje poniesiesz w wyniku prezentowania agresywnego zachowania zwierzęcia?
Aby w domu zapanował znowu spokój, terapia jest często jedynym rozwiązaniem dla wielu problematycznych sytuacji i sprzyja rozwiązywaniu wielu problemów wynikających z zaburzeń w zachowaniu twojego zwierzęcia.
Centrum Psychologii Zwierząt
Ewa Jabłońska
tel. 797 375 191
Beata Węsierska Wesoła
tel. 502 687 698