Kontakt z nami

Ewa Jabłońska 

tel. 797 375 191

 

Beata Węsierska Wesoła

tel. 502 687 698

Centrum Psychologii Zwierząt

Klatka kennelowa dla psa – czy to dobry pomysł?

07 maja 2023

Klatka kennelowa w domu to wciąż kontrowersyjny temat. Dla jednych, jest to narzędzie, które kojarzy się ze znacznym ograniczeniem zwierzęciu wolności (bo przecież wielogodzinne przebywanie w okratowanej, malutkiej przestrzeni nikomu nie kojarzy się z niczym dobrym). Dla innych, wręcz przeciwnie -  to wspaniałe narzędzie, bez którego opiekunowie nie wyobrażają sobie codziennego funkcjonowania psa, mieszkającego z nimi pod jednym dachem. I kto ma rację?

Moim zdaniem, obie opinie mogą okazać się prawdziwe, ponieważ każda z nich może być konsekwencją tego, w jaki sposób korzystasz z klatki oraz w jaki sposób kojarzy się ona Twojemu psu. Klatka może być ulubionym miejscem odpoczynku czworonoga, a może być również więzieniem, karą, oraz  przestrzenią kojarzącą się zwierzęciu z przeżywanym stresem.

Do czego właściwie  powinna służyć klatka kennelowa?

Klatka kennelowa (nazwa pochodzi od słowa ang. Kennel czyli buda), to nic innego jak właśnie buda dla psa.

Nikogo nie dziwi fakt, że pies mieszkający na zewnątrz musi posiadać wygodną i ciepłą budę. Nie dziwi również pies mieszkający na zewnątrz w kojcu. Klatka kennelowa, to nic innego jak forma przenośnej, rozkładanej budy dla psa, którą mamy zwyczaj stawiać w naszych domach.

Czy pies mieszkający w domu, powinien mieć swoją klatkę?

Jeśli stawiasz sobie tego typu pytanie, to pomogę Ci na nie odpowiedzieć - zdecydowanie tak. To bardzo dobre rozwiązanie dla psiaków mieszkających z nami w domu. Właściwie uwarunkowana (to jest pozytywnie kojarząca się psu) klatka, będzie świetnym miejscem do jego odpoczynku, relaksu i wyciszenia. Psy, podobnie jak i ludzie, potrzebują przestrzeni wyłącznie dla siebie, by móc poczuć się w niej bezpiecznie i komfortowo.

Podczas prowadzonych przeze mnie konsultacji behawioralnych, zdarza mi się spotkać ze stwierdzeniem, że pies nie ma swojego miejsca w domu (nie ma klatki), ponieważ ciągle chodzi za domownikami i kładzie się blisko nich. Słysząc to, automatycznie nasuwa mi się pytanie - czy taki stan czuwania psa i ciągła kontrola poruszających się po domu mieszkańców, pozwala psu na właściwy relaks i odpoczynek?

W takiej sytuacji należałoby przeanalizować, dlaczego pies podąża za ludźmi krok w krok -  czy czasem nie wykazuje nadmiernego przywiązania do opiekuna? Czy potrafi spokojnie zostawać w izolacji? Czy potrafi sam się sobą zająć? Czy nie wymusza ciągłej uwagi na domownikach? Wreszcie – czy czasem nie przejawia zachowań niepożądanych w wyniku przeżywanego lęku separacyjnego?

 

Poza miejscem spania i odpoczynku, w jakich sytuacjach klatka może okazać się pomocna? 

  • Taka ograniczona, zacieniona kocem przestrzeń, świetnie sprawdza się podczas organizowanych w domu przyjęć, świąt czy hucznych imprez rodzinnych. W takich sytuacjach, plątający się między nogami pies nie tylko może nam zawadzać, może stwarzać zagrożenie dla gości i goszczących u nas małych dzieci, ale także sam może nie czuć się najlepiej z powodu zamieszania, jakie panuje w całym domu.
  • Klatka również może być „wybawieniem”, podczas prowadzonych remontów, gdzie po domu kręci się sporo ludzi a Ty nie możesz w tym czasie, skupić się wyłącznie na swoim zwierzęciu i jego zachowaniu. Być może masz psa po przejściach, który boi się mężczyzn i ze strachu reaguje na nich agresywnie?   A może wręcz odwrotnie – Twój mały Yorkshire terrier jest bardzo towarzyski i biega za każdym człowiekiem z zabawką w pyszczku, domagając się ciągłej uwagi?
  • Kennel klatka zda egzamin również podczas urlopu nad morzem, wyjazdu za granicę czy też pobytu w wynajętym domku letniskowym. Używając klatki podczas wyjazdów, możesz spokojnie wyjść z hotelu, pozostawiając psa w klatce w pokoju. Dzięki tak ograniczonej przestrzeni, zwierzę będzie czuło się komfortowo a Ty nie  będziesz się zamartwiał, co zastaniesz po swoim powrocie.
  • Pomaga również w wychowaniu szczeniaka, pod warunkiem, że będzie ona właściwie używana a przebywanie w niej malucha, nie będzie kojarzone przez niego z karą czy drastycznym ograniczeniem mu swobody i niemożliwością realizowania podstawowych potrzeb, wynikających z jego wrodzonego wzorca zachowania.
  • Przy psach straumatyzowanych, wykazujących zachowania agresywne względem ludzi i zwierząt, lub przeciwnie – wysoce lękliwych, w przypadku kiedy musisz kontrolować zachowanie swojego psa, niezastąpioną może właśnie okazać się klatka. W takich sytuacjach, masz pewność, że podczas Twojej nieobecności, zwierzę pozostaje w bezpiecznej przestrzeni i pod pełną kontrolą. 
  • Klatkę również wykorzystasz podczas przechodzonych przez psa chorób. Pomoże w rekonwalescencji po rutynowych zabiegach, takich jak sterylizacja czy kastracja. Cenna okazać się może w  przypadku kontuzjowanego zwierzęcia, gdzie nieodzownym jest ograniczenie psu ruchu do minimum, celem szybkiego powrotu do zdrowia.  
  • W klatce możesz komfortowo przewozić psa w samochodzie.
  • Może ona posłużyć do czasowego odseparowania od siebie, mieszkających we wspólnym gospodarstwie domowym, zwierząt.

O czym należy pamiętać i czego nie robić, wprowadzając psu klatkę kennelową?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że klatka kennelowa nie zastąpi czasu poświęconemu psu. Nie jest sposobem na rozładowanie nagromadzonej energii wynikających ze specyfiki rasy. Nie rozwiąże takich problemów jak skakanie na gości, zachowania niepożądane wynikające z separacji (nie zminimalizuje u psa przeżywanego lęku), nie nauczy go czystości w domu, nie wyeliminuje niszczenia sprzętu domowego oraz zachowań agresywnych. Nie rozwiąże, ale jak najbardziej, może pomóc w pracy nad zmianą jego zachowania. W powyższej sytuacji, zalecam wówczas kontakt z behawiorystą, celem zdiagnozowania i ustalenia przyczyny zachowań niepożądanych u pupila. Prawdopodobnie, fachowiec układając dla zwierzęcia indywidualny plan terapii, uwzględni w niej zakup klatki, i pomoże Ci w przeprowadzeniu prawidłowego treningu klatkowego.

 

Ewa Jabłońska