kontakt@centrumpsychologiizwierzat.pl
Ewa Jabłońska, tel. +48 797 375 191
Beata Węsierska Wesoła, tel. +48 502 687 698
© Jacek Piech
Instytucja szkoleniowa wpisana do
RIS pod numerem ewidencyjnym: 2.06/00075/2021
Obecnie na rynku jest coraz więcej osób oferujących ciekawe aktywności dla psów i ich opiekunów. Rynek obfituje w różnorodne formy, począwszy od podstawowych szkoleń z zakresu posłuszeństwa w trybie indywidualnym (zarówno w szkole dla psów jak i w domu opiekuna) po szereg grupowych, typu:
Podoba Ci się wiele propozycji i myślisz o tym, by może w przyszłości skorzystać z bogatej oferty psich aktywności? Pewnie, dlaczego by nie? Ale warto już zawczasu pomyśleć o tym, zwracając uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii, mianowicie:
To zagadnienie jest kluczowe, gdyż tylko spokojna akceptacja towarzystwa innych psów, pozwoli Ci na wzięcie udziału w zajęciach. Bez względu na formę – czy będzie to szkolenie czy trening sportowy, obecność innych czworonogów podczas spotkania jest nieunikniona.
Wiedz, że prezentowanie zachowań agresywnych lub wręcz przeciwnie – prezentowanie nadmiernego lęku Twojego psa, względem innych psich osobników, dyskwalifikuje Was do udziału w każdej formie zajęć grupowych.
To również bardzo ważna kwestia, która dotyczy przede wszystkim, bezpieczeństwa uczestników. Pies który nie toleruje obcych, stanowi zagrożenie dla innych uczestników. Prowadzący zajęcia wówczas ma prawo odmówić przyjęcia takiego zespołu (opiekun + pies) do grupy. Może zaproponować Wam wtedy w zamian, zajęcia w trybie indywidualnym.
Oferta dotycząca szkolenia psów i aktywności sportowych, jaką oferuje nasz rynek jest bardzo różnorodna i zdarza się często, że te interesujące Cię zajęcia, mogą być w znacznej odległości od Twojego miejsca zamieszkania. Dziś większa odległość nie stanowi dla większości z nas, problemu, pod warunkiem, że Twój pies zniesie dobrze jazdę samochodem.
Dlatego warto już od pierwszych dni pobytu Twojego psa w domu, wyrabiać w nim umiejętność spokojnego poróżowana autem.
To umiejętność niezwykle potrzebna w przypadku chęci wzięcia udziału zwłaszcza w zajęciach sportowych, podczas których, każdy właściciel z psem ma określony czas na pracę na placu szkoleniowym.
Po zakończeniu pracy pies wraca do samochodu lub wystawionej klatki kennelowej, by tam w niej odpocząć i zrelaksować się do kolejnej sesji treningowej.
Jeśli zaprowadzony do auta pies, nie jest w stanie spokojnie w nim przebywać, to wiedz, że będzie to duży problem, zwłaszcza, że Twój pupil nie może z Tobą przebywać na placu treningowym, podczas gdy inny właśnie na nim pracuje.
Warto również popracować nad chęcią psa wejścia do wody – to z kolei przyda się, jeśli planujesz udział w takiej aktywności jak wakacje z psem. Często tego typu aktywność proponowana jest w jakimś większym ośrodku wczasowym z dostępem do plaży i wody.
W takim przypadku już dużo wcześniej popracuj nad oswojeniem psa z wodą oraz z gwarem tłumu, jaki w sezonie letnim, charakteryzuje wszystkie większe plaże.
I tu również nieoceniona będzie umiejętność spokojnego przebywania w klatce kennelowej w pokoju hotelowym, podczas nieobecności opiekunów.
Pamiętaj również o obowiązkowych szczepieniach psa przeciwko chorobom zakaźnym, oraz o regularnym szczepieniu psa przeciwko wściekliźnie.
Ewa Jabłońska