Skontaktuj się z nami

kontakt@centrumpsychologiizwierzat.pl

Ewa Jabłońska, tel. +48 797 375 191 

Beata Węsierska Wesoła, tel. +48 502 687 698

Nasi partnerzy

Oferta  

© Jacek Piech

W przypadku kotów i psów profilaktyka zdrowotna jest nie mniej istotna niż w przypadku ludzi. A może nawet bardziej ;)

Kot nie powie nam, że czuje się źle. Mało tego, w jego naturze leży wręcz ukrywanie tego faktu. Jednym z badań, które warto wykonywać w miarę regularnie jest badanie moczu.  Ale aby mocz móc zbadać, należy go w pierwszej kolejności pobrać. Jak to zrobić?

Można oczywiście poprzez nakłucie pęcherza w gabinecie weterynaryjnym, ale próbkę można też zdobyć w sposób mniej inwazyjny.

Oto kilka wypróbowanych pomysłów.

  • W sprzedaży jest dostępny żwirek diagnostyczny, niewchłaniający moczu. W zestawie znajduje się najczęściej również pipeta do pobrania i pojemniczek na mocz.
  • Pusta, umyta dokładnie kuweta też jest jakimś pomysłem, ale nie każdy kot będzie chciał się do takiej załatwić. Jeśli kot ma problemy z załatwianiem się poza kuwetą, mocz można zebrać strzykawką z powierzchni, na którą się załatwił (jeśli powierzchnia jest czysta).
  • Niektóre koty mają tendencje do znaczenia rzeczy, które znalazły się w ich przestrzeni. W związku z tym, można celowo położyć czystą reklamówkę i poczekać, aż kot się załatwi. Potem przelać mocz do pojemniczka.
  • W przypadku krytych kuwet i kotów sikających wysoko, można użyć czystego podkładu. Przycinamy podkład higieniczny do właściwych rozmiarów, następnie zawijamy brzegi i sklejamy na końcach nawet zwykłą taśmą. Powstaje wówczas coś w rodzaju rynienki. Podkład aby się nie zsunął, przytrzymujemy górną klapą kuwety. 

 

                                                           

Warto przyzwyczaić kota do naszej obecności w pobliżu kuwety, dzięki temu nie będzie się stresował przy oddawaniu moczu przy nas. Wówczas jest dużo prościej pobrać mocz.  Najlepiej zrobić to rano, gdy wyspany kociak powędruje do kuwety.  Pobieranie moczu może tak wyglądać - zobacz

Kota przyzwyczajamy stopniowo do naszej obecności i wyciągniętej ręki. Ważne, by go nie wystraszyć i nie spieszyć się za bardzo. Do takiego pobierania moczu nadają się plastikowe niewielkie butelki np. po wodzie utlenionej lub mineralnej przecięte wzdłuż.

Niektóre koty po wymianie żwirku na czysty, natychmiast wędrują do kuwety, by zostawić swój zapach. Można to rówież wykorzystać.

Mam nadzieje, że któryś ze sposobów sprawdzi się w przypadku waszych kotów :) 

Beata Węsierska - Wesoła

 

Jak pobrać mocz kota do badania?

27 kwietnia 2021