Kontakt z nami

Ewa Jabłońska 

tel. 797 375 191

 

Beata Węsierska Wesoła

tel. 502 687 698

Centrum Psychologii Zwierząt

Jak bawić się z kotem? 

07 maja 2023

Zabawa jest istotnym aspektem życia i rozwoju kotów. Pomaga rozwijać funkcje motoryczne, doskonali umiejętności łowieckie, buduje kompetencje społeczne, rozładowuje napięcie i stres.

Zabawa jest również doskonałym wskaźnikiem dobrostanu. Zwierzę głodne, chore czy wystraszone nie będzie się bawiło.

W przypadku dorosłych kotów, to co nazywamy zabawą jest raczej umożliwieniem realizacji potrzeby polowania.

Organizując kocią zabawę, warto więc wziąć pod uwagę naturalny wzorzec zachowania kota, który charakteryzuje się sekwencją  łowiecką.

Sekwencja łowiecka składa się z następujących elementów:

 

lokalizacja ofiary > skradanie się > atak/pogoń > chwycenie > zabicie > konsumpcja

 

Kota „uruchamia” do zachowań łowieckich dźwięk lub ruch. Wystarczy poskrobać jak myszka, zaszeleścić lub otworzyć drzwi lodówki ;)

Im zabawa jest bardziej zbliżona do polowania, tym bardziej zaangażowany i usatysfakcjonowany będzie kot.

 

O czym należy pamiętać, organizując zabawę kotu?

Ptaszki czy myszki raczej nie skaczą kotu po głowie, piszcząc „zjedz mnie”. Nawet pająk będzie starał się ratować ucieczką. W związku z tym, nie uderzaj kota po głowie, zabawką. Zachęć go do interakcji z dystansu.

Długie pogonie za ofiarą to raczej domena gepardów a nie domowych mruczków. Dlatego zabawa do upadłego raczej kota będzie męczyć i frustrować, a nie uspokajać i poprawiać mu nastrój.

Zabawki mechaniczne nie reagują i nie zachowują się w naturalny, zmienny sposób. Najlepsza zabawka to ta, na końcu której jest świadomy opiekun.

Zabawki świetlne (lasery) nie są wcale dobrym pomysłem. Kocie oczy są bardzo wrażliwe na światło lasera. Skierowane nawet przypadkowo, bezpośrednio na gałkę oczną, mogą wyrządzić kotu krzywdę. Szybko poruszający się punkt, powoduje często natychmiastowe silne pobudzenie a brak możliwości złapania światełka – frustrację.  

Tak więc zabawa przy użyciu lasera może być dla kota zwyczajnie zbyt intensywna i wyczerpująca. Zamiast lasera użyj wędki - ona wymaga więcej wysiłku ze strony opiekuna.

Zabawki interaktywne z których kot musi wyjąc jedzenie lub jakąś zdobycz ( np. w postaci zabawki), są dobrym pomysłem pod warunkiem, że stopień trudności jest indywidualnie dostosowany do kota. Takie zabawki można zrobić samemu. Wystarczy ciężki kubeczek ze smaczkami w środku które kociak musi sobie wyjąć, dodatkowo można tam wrzucić np. kulki z papieru.

 

Podsumowując.

  • Zabawki muszą być bezpieczne dla kota.
  • Zabawka powinna wykazywać chęć przetrwania (ucieka i chowa się).
  • Obserwacja zabawki i powolne skradanie się to też element zabawowej gry (nie poganiaj perfekcyjnego łowcy).
  • Pozwól kotu złapać zabawkę i nacieszyć się zdobyczą (można symulować ostatnie próby oswobodzenia się ofiary).
  • Naturalną porą zabawy jest chwila, gdy wyspany kot budzi się, przeciąga, czasem myje i zaczyna szukać zajęcia. Większość kotów jest aktywna rano i wieczorem.
  • Zabawa przed posiłkiem lub zakończona kilkoma smakołykami odwzorowuje naturalną sekwencję łowiecką.
  • Nie baw się z kotem rękoma ani stopami. Unikaj interakcji siłowych i konkurencyjnych (przytrzymywanie, tarmoszenie, prowokowanie do ataku na rękę czy stopę). Takie „zabawy” często skutkują pojawieniem się zachowań agresywnych lub lękowych.

 

Beata Węsierska - Wesoła