Ewa Jabłońska
tel. 797 375 191
Beata Węsierska Wesoła
tel. 502 687 698
Centrum Psychologii Zwierząt
Decydując się na posiadanie psa, masz świadomość, że będzie on towarzyszył Ci przez kolejne długie kilkanaście lat. Pewnie zanim wziąłeś psiaka do domu, zastanawiałeś się, co zrobisz w sytuacji, kiedy będziesz musiał wyjechać i nie będziesz mógł zabrać pupila ze sobą? Już nie wspomnę o tym, że przeraża Cię myśl, że przez następne dziesięciolecie możesz zapomnieć o wakacjach za granicą? Niepotrzebnie się niepokoisz.
Dziś posiadanie psiaka nie jest przeszkodą do tego, byś mógł zaplanować wakacje czy ferie daleko od domu.
Alternatywą dla Ciebie może okazać się sprawdzony hotel dla psów. No właśnie – czym kierować się przy jego wyborze?
Hotel dla psów – jak wybrać ten właściwy?
Hotel dla psów to miejsce, do którego możesz zawieźć swojego psa i tam za odpowiednią cenę, pozostawić go opiece osobie do tej pracy przygotowanej. Czas na jaki chcesz zostawić czworonoga, ustalasz indywidualnie. Zdarza się, że rezydenci spędzają w hotelu od kilku godzin do nawet kilku miesięcy.
Dziś rynek oferuje Ci dwa typy hoteli:
Ten drugi cieszy się mniejszą popularnością z tego względu, że psów mieszkających na dworze jest stosunkowo mniej. Z tego typu oferty korzystają przeważnie właściciele zwierząt, które z różnych powodów nie nadają się do zamieszkania w domowym pokoju hotelowym.
Jakie usługi oferują hotele dla psów?
Wszystko zależy od konkretnej placówki i ich możliwości, ale usługi poza pobytem psa w hotelu mogą być mocno zróżnicowane, np:
Bez względu na to z jakiego typu hotelu chcesz skorzystać pamiętaj, by przy jego wyborze kierować się kilkoma zasadniczymi założeniami:
Przede wszystkim zwróć uwagę, kto oferuje Ci usługę.
Profesjonalny hotel dla psów ma swoją stronę internetową i możesz z niej wyczytać wszystkie istotne dla Ciebie informacje.
Dobra placówka oferuje opiekę wykwalifikowanej do pracy ze zwierzętami, osoby. Często na stronie internetowej dobrego hotelu, możesz przeczytać o jej przygotowaniu merytorycznym.
Najczęściej będzie to behawiorysta, instruktor szkolenia psów lub dyplomowany petsitter (petsitter to osoba która ukończyła profesjonalny kurs opieki nad zwierzętami). Zdarza się również, że opiekę może zaoferować technik lub lekarz weterynarii.
Sprawdź, jakie przygotowanie i kwalifikacje posiada osoba prowadząca hotel dla psów.
Dziś na rynku, znajdziemy wiele ośrodków szkoleniowych, realizujących kursy przygotowujące ludzi do pracy z psami. Jednak kursy te nie zawsze charakteryzują się dobrym poziomem wiedzy.
Dlatego warto zainteresować się, jakie kursy czy szkoły ukończył opiekun? Czy ma swoje psy? Jeśli tak, to czy je szkoli – jakimi metodami? Co robi poza prowadzeniem hotelu – może ma szkołę dla psów? Salon groomerski? Może prowadzi hodowlę lub praktykę weterynaryjną?
To ważne by ustalić, czym na co dzień zajmuje się opiekun psów w hotelu, ponieważ może zdarzyć się tak, że hotel jest niejako przy okazji i w związku z ogromem prac, jakie spoczywają na opiekunie, pies przebywający w hotelu, będzie całymi dniami pozostawiony samemu sobie.
Czy osoba sprawiająca opiekę nad psem, posiada doświadczenie w tego typu pracy.
Sprawdź, jak długo opiekun prowadzi hotel? Czy placówka się rozwija?
Zasięgnij informacji na temat tego hotelu od jego byłych klientów.
Każda tego typu informacja, jest nieocenioną wskazówką do tego, by wyrobić siebie o hotelu swoje własne zdanie.
Sprawdź czy miejsce cieszy się dobrą opinią.
Dowiedz się jakie warunki pobytu oferuje hotel oraz jak wygląda przeciętny rozkład dnia pobytu pupila w takim miejscu.
Musisz zdawać sobie sprawę z tego, iż oddając swojego psa do hotelu (zwłaszcza po raz pierwszy), zwierzę nie będzie rozumieć, że ta sytuacja jest chwilowa – pies nie rozumie, że wyjeżdżasz na wakacje, do pracy czy na święta.
Dlatego bardzo ważne jest to, by opiekun przyjmujący zwierzę do swego hotelu miał wiedzę i świadomość, w jaki sposób zminimalizować u psa pojawiąjący się niepokój i stres związany z nową sytuacją.
Fachowiec będzie wiedział jak pracować z psem, by ten umiał się zrelaksować i uspokoić.
Zanim oddasz psa, koniecznie wcześniej odwiedź to miejsce. Zobacz jak wyglądają miejsca hotelowe dla psów. Czy hotel ma wydzielony i dobrze ogrodzony teren służący jako wybieg dla psów. Czasami dom, który przyjmuje psy nie posiada przestrzeni do biegania, wówczas opiekun oferuje w zamian kilka długich spacerów w ciągu dnia. Dowiedz się jak wyglądają takie spacery. To ważne, by Twój pies nie pozostawał większość czasu w hotelowym pokoju lub kojcu. W końcu nie oto chodzi, by psa „przetrzymać w zamknięciu”. Hotel ma zapewnić Twojemu pupilowi dobre warunki i w miarę możliwości zminimalizować stres, związany ze zmianą jego otoczenia i rozłąką z właścicielem.
Idealnie byłoby, żeby hotel był umiejscowiony w spokojnej, z dala od miasta i hałasu, okolicy.
Wiedz, że złe warunki bytowania, nieumiejętne radzenie sobie ze stresem jaki przeżywa pupil oraz brak zaspakajania podstawowych jego potrzeb (a takową jest brak ruchu, zabawy i kontaktu z człowiekiem) może spowodować w konsekwencji traumę, której skutki mogą pojawić się z czasem.
Jeśli zwierzę doświadczy tego typu zaniedbań, to po powrocie do domu możesz liczyć się z zachowaniami, które ze względu na traumatyczne przeżycia w hotelu, będą tego konsekwencją. Mogą wystąpić np. oddawanie moczu i kału w domu, utrata zaufania do domowników, niechęć do obcych ludzi czy też lęk u psa związany z separacją.
Aby mieć pewność, że pies ma zapewnioną należytą opiekę, dobrym rozwiązaniem jest stały kontakt z opiekunem zwierzęcia poprzez internet lub telefon.
Poproś o fotorelację czy też krótkie nagranie ze spaceru lub zabawy z twoim psem. Niech opiekun psa wie, że pobyt Twojego psa w jego ośrodku nie jest Ci obojętny.
Zwróć uwagę na procedurę przyjęcia psa do hotelu.
Profesjonalne hotele dla psów przyjmują czworonogi na podstawie umowy hotelowej.
Wymagają książeczki zdrowia zwierzęcia wraz z aktualnymi szczepieniami. To ważne! Przecież nie chcesz by pies podczas twojej nieobecności się rozchorował, łapiąc np. jakąś chorobę zakaźną od swojego współlokatora.
Ponadto takie placówki posiadają również swój regulamin, z którym należy się zapoznać.
Wystrzegaj się ofert zamieszczonych gdzieś na portalach ogłoszeniowych czy w gazetach, gdzie brak jest istotnych dla Ciebie informacji, świadczących o jakości proponowanych usług.
Super niska cena za opiekę przy jednoczesnym braku informacji dotyczącej osoby oferującej usługę lub miejsca w jakim znajduje się hotel jest mocno podejrzana.
Ponadto w przypadku braku umowy pomiędzy Tobą a hotelem, w sytuacji spornej nie masz podstawy do ubiegania się o swoje prawa i racje na drodze sądowej.
Koszt pobytu psa.
Przy wyborze usługi cena nie powinna być dla Ciebie kluczowa (te są bardzo różne – od 50 zł. do ok. 150 zł. za dobowy pobyt psa w hotelu). Wiedź, że podczas świąt czy sylwestra ceny pobytu psa w hotelu często wzrastają nawet o 50 % ze względu na świąteczny sezon. Z tym należy się w takich okresach liczyć.
Co do wyposażenia pokoi hotelowych – to najczęściej na stronie internetowej w galerii hotelu, możesz popatrzeć jak wygląda wyposażenie pokoi, organizacja wybiegu dla psów oraz sal zabaw (świetlicy) dla czworonogów.
Ale czy skórzane, białe kanapy i idealne wręcz pokoje dla psów, są takie istotne? Pamiętaj, że wyposażenie z tak zwanej górnej półki, nie powinno być głównym argumentem jaki przemawia do Ciebie przy wyborze hotelu. Najważniejsze w tej kwestii jest właściwe podejście i dbałość o dobrostan hotelowanych zwierząt.
Pamiętaj, że pies nie zwraca uwagi na jakość mebli czy kojca. Poczucie bezpieczeństwa nie dadzą mu poduszki czy nowe zabawki, ale przede wszystkim dobre serce i empatia oferującej opiekę nad psem, osoby.
Ewa Jabłońska