Ewa Jabłońska
tel. 797 375 191
Beata Węsierska Wesoła
tel. 502 687 698
Centrum Psychologii Zwierząt
Nie od dziś wiadomo, że sposób odżywiania jaki stosujesz, ma znaczący wpływ na Twoją kondycję fizyczną i ogólnie pojmowane zdrowie. Oczywiście nie tylko tak się dzieje w przypadku ludzi. To samo dotyczy się zwierząt nam towarzyszących.
O ile każdy z nas ma wpływ na to, co je, to w przypadku zwierząt jest zgoła odwrotnie – są one całkowicie od nas pod tym względem, zależne.
To Ty decydujesz o tym, co wkładasz psu do miski.
Decydując się na jedną z dostępnych psich diet wiedz, że właściwe żywienie ma ogromne znaczenie: wpływa na jego kondycję fizyczną, na ogólny wygląd, samopoczucie, umiejętność radzenia sobie z drobnymi infekcjami, urazami, z wewnętrznym i zewnętrznym stresem, wreszcie – wpływa na motywację do pokonywania różnego rodzaju wyzwań, chęć uczenia się i umiejętność koncentracji podczas sesji treningowych.
W przypadku prowadzenia hodowli, wpływ diety u suki ma kluczowe znaczenie na zajście w ciążę, właściwy rozwój płodu oraz na wydanie na świat zdrowych i w pełni rozwiniętych, szczeniąt.
Miej świadomość, że psy żyją znacznie krócej niż ludzie i co za tym idzie, starzeją się szybciej niż my.
Psiaki mają szybszy metabolizm i w związku z tym, znaczenie szybciej widać u nich skutki złego odżywiania – choroby metaboliczne typu cukrzyca, zapalenia stawów czy przedwczesne starzenie się, a także problemy z zębami i dziąsłami to najczęstsze objawy niewłaściwej diety.
I tak jak w przypadku ludzi – zjedzenie w miesiącu kilku niezdrowych posiłków nie będzie miało znaczącego wpływu na ogólną kondycję zdrowotną psa, ale złe nawyki żywieniowe w perspektywie dłuższego okresu czasu, już tak. Mogą one doprowadzić do różnego rodzaju pojawiających się problemów związanym ze zdrowiem.
Karma sucha czy dieta surowa?
Bez względu na to, na co się zdecydujesz, wiedz, że karmy komercyjne odpowiadają dzisiejszej jakości ogólnie dostępnych produktów. Wiele karm bytowych, sprzedawanych w supermarketach, produkowane są z półproduktów nienajlepszej jakości. Dodatkowo poddawane obróbce przez wytłaczarki i przetwarzacze (w wysokich temperaturach), niestety, mogą nie dostarczyć psu, właściwych wartości odżywczych. Podobnie w przypadku diety surowej – tu kluczem do sukcesu jest dostępność do sprawdzonego źródła dobrej jakości, mięsa.
Dlatego, konstruując dietę psu, nie sugeruj się wyłącznie niskimi kosztami – zwracaj uwagę na jakość podawanych mu, produktów. Pomyśl o skutkach podawanej diety w ujęciu długoterminowym.
Mówiąc o prawidłowej diecie dla psa, nie sposób pominąć tak ważnego zagadnienia, jakim jest prawidłowo dawkowana dzienna porcja żywieniowa.
Otyłość wśród psów to dziś jeden z najczęściej pojawiających się problemów w żywieniu psów.
Dziś już tak przywykliśmy do widoku otyłych czworonogów, że pojawienie się na horyzoncie szczupłego, z widoczną klatką piersiową zwierzaka (czytaj – po prostu zdrowego psa), wywołuje dyskusję a nawet, uruchamia chęć zgłoszenia tego faktu, do najbliższej działającej instytucji, zajmującej się zapobieganiem bezdomności i okrutnemu traktowaniu zwierząt.
Przesadna koncentracja na jedzeniu (bo przecież jedzenie jest przyjemne) zbiera już swoje plony również wśród zwierząt nam towarzyszących. Osobiście spotykam się często w swojej pracy z kolegami behawiorystami, którzy w ramach terapii behawioralnej i chęci poprawy samopoczucia psa, zamiast namówić opiekuna na więcej wspólnej aktywności, zaczynają od zalecenia zwiększenia częstotliwości podawania posiłków.
Niewątpliwie – łatwy dostęp do jedzenia zmienił nieco pojęcie „właściwej wagi psa”. To, co kiedyś wydawało się prawidłowe (szczupły pies był normą), dziś taki wygląd, przez większość społeczeństwa, uznawany jest za przejaw skrajnego zaniedbania.
Dobra wiadomość jest taka, że w każdej chwili możesz zmienić sposób karmienia swojego pupila.
Na rynku znajdziesz sporo dostępnej literatury, poświęconej opisywanym tu zagadnieniom. Warto więc poświęcić żywieniu nieco więcej czasu, by zapewnić swojemu psu zdrowe i pełne witalności, życie.
Ewa Jabłońska