Jeśli masz w domu szczeniaka, który wciąż załatwia swoje potrzeby fizjologiczne w domu, zapoznaj się poniżej z najczęściej pojawiającymi się przyczynami takiego zachowania.
Przyczyna medyczna. Może zdarzyć się tak, że szczeniak załatwia się w domu z powodu przyczyn zdrowotnych takich jak np. zapalenie pęcherza, infekcji dróg moczowych, z powodu problemów żołądkowych, problemów z nerkami lub innych dolegliwości. W takiej sytuacji należy przebadać gruntownie szczenię u lekarza weterynarii, by móc wykluczyć przyczyny zdrowotne omawianego zachowania.
Niewłaściwa dieta lub podawanie szczenięciu składników pokarmowych, których pies nie toleruje (ma problem z ich przyswojeniem). Niewłaściwie zbilansowana dieta szczeniaka może być przyczyną dolegliwości żołądkowych, a w konsekwencji może ten stan przyczynić się do załamania się treningu czystości (maluchowi który ma problemy gastryczne, ciężko jest kontrolować wypróżnianie się, zwłaszcza kiedy przebywa samo w domu podczas nieobecności opiekunów).
Niewłaściwe rozplanowanie planu dnia szczeniaka – zastanów się w jakich porach karmisz szczeniaka? Powiąż realizację spacerów z posiłkami (być może podajesz zbyt obfity posiłek, po którym maluch popija zbyt dużo wody np. na noc).
Spacery:
- zbyt mała częstotliwość spacerów. W wypadku szczeniąt należy zwiększyć częstotliwość spacerów, wychodząc nawet co 1-2 godziny (szczeniak nie jest w stanie wytrzymywać bez wypróżniania się dłużej).
- za krótkie spacery. Zastanów się czy przypadkiem nie kończysz spacerów zaraz po załatwieniu się szczeniaka. Wiedz, że zwierzę może odebrać tak zakończony spacer jako karę i skojarzyć, że wypróżnienie się jest konsekwencją powrotu do domu. Wstrzymując wypróżnianie, pies w ten sposób wydłuża spacer.
Brak przeprowadzonego treningu czystości. Szczenię które nie doświadczyło prawidłowego treningu czystości nie jest w stanie samo nauczyć się załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych poza domem.
Zaniedbania lub błędy w prawidłowo przeprowadzonym treningu czystości. Ten problem dotyczy zwierząt, które co prawda doświadczyły treningu czystości, ale w czasie jego realizacji, właściciel popełniał błędy, które ostatecznie wpłynęły na końcowy rezultat przebytego treningu. Najczęściej popełniane błędy przy nauce szczeniąt załatwiania się poza domem to brak konsekwencji, karcenie szczeniaka za załatwianie się w domu, wkładanie nosa szczenięcia w odchody czy zakłócanie treningu w postaci wprowadzenia podłoża, na które szczenię może załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w domu (tolerowanie załatwiania się szczenięcia na maty lub pieluchy).
Zmiana otoczenia / rutyny – szczeniak, w którego życiu nastąpiła jakaś zmiana (adopcja, zmiana miejsca zamieszkania, zmiana w rozkładzie dnia itd.), może reagować niepokojem - zwłaszcza jeśli jest to zwierzę o delikatnej konstrukcji psychicznej. Taka sytuacja może wpłynąć za załamanie się treningu czystości.
Czym jest załamanie się treningu czystości? To zjawisko polegające na tym, że zwierzę jest już nauczone zachowania czystości w domu, ale z jakiegoś powodu znowu wraca do wypróżniania się w domu. Przyczyny takiego zachowania mogą być różne:
a) może być to złe samopoczucie fizyczne szczeniaka – choroba
b) skutek szczególnie traumatycznego doświadczenia – przeżycie jakiegoś traumatycznego zdarzenia, które wpływa bezpośrednio na stan emocjonalny zwierzęcia. Prowadzić to może do uczucia lęku, który wpływa na to, że szczeniak na zewnątrz nie czuje się bezpiecznie. W takiej sytuacji pies będzie załatwiał się w domu – w miejscu gdzie czuje się najlepiej (często jest to sypialnia właścicieli).
c) szczenię może oddawać mocz gdy pojawi się w jego obecności jeden lub kilku domowników, do których pies czuje respekt czy dystans (posikiwanie jest w takiej sytuacji sygnałem uległości). Analogicznie, szczeniak może się tak zachowywać również w stosunku do innych starszych psów, mieszkających razem z maluchem;
d) posikiwanie w domu może zdarzyć się szczeniakowi w wyniku doznania silnych emocji np. podczas zabawy z domownikami lub innymi psami, czy innymi zwierzętami, pozostającymi we wspólnym gospodarstwie domowym;
e) załatwianie się w domu może być reakcją na funkcjonowanie szczenięcia w środowisku stresogennym (szczenię może pozostawać w stanie ciągłego niepokoju, strachu czy lęku. Stan ten może wynikać z nabytych doświadczeń lub może mieć podłoże dziedziczne);
f) pies może załatwić się w domu z powodu przeżywanego niepokoju (podłożem tego zachowania może być przeżywany przez malucha stres z powodu pozostawania w długotrwałej izolacji);
Zbyt wczesne odebranie szczenięcia od jego matki może również wpłynąć na załatwiane się psa w domu. Szczeniak ze względu na brak przeżycia prawidłowego i tym samym, naturalnego procesu odstawienia go od piersi matki, charakteryzuje się większą nadpobudliwością i reaktywnością, co prowadzić może w konsekwencji do omawianego zachowania.
Może być również reakcją na różnego rodzaju fobie dźwiękowe czy środowiskowe.
Instytucja szkoleniowa wpisana do
RIS pod numerem ewidencyjnym: 2.06/00075/2021
© Jacek Piech
kontakt@centrumpsychologiizwierzat.pl
Ewa Jabłońska, tel. +48 797 375 191
Beata Węsierska Wesoła, tel. +48 502 687 698