Skontaktuj się z nami

kontakt@centrumpsychologiizwierzat.pl

Ewa Jabłońska, tel. +48 797 375 191 

Beata Węsierska Wesoła, tel. +48 502 687 698

Nasi partnerzy

Oferta  

© Jacek Piech

Wydawać by się mogło, że na temat ciągnięcia na smyczy powstało już wystarczająco dużo publikacji, filmików, kursów i poradników, a mimo to ciągle najczęstszym problemem z jakim zgłaszają się do mnie opiekunowie psów lub z jakim mierzą się moi spacerowi psi podopieczni jest właśnie to - przemiana psa w ciągnik, jak za dotknięciem czarodziejskiej… smyczy. Pogadajmy więc o tym jeszcze raz, albo tyle razy ile będzie trzeba :)

 

Istnieje kilka obszarów, którym dobrze jest się przyjrzeć, jeśli na spacerach towarzyszy wam ciągłe i mało komfortowe napięcie smyczy:

 

Psie potrzeby spacerowe

Spacer jest dla psa - to złota zasada na początek. To czas uczenia się i poznawania świata, nawiązywania relacji społecznych, chwile zabawy. Eksploracja jest jedną z najważniejszych psich potrzeb i nie zaspokoimy jej wyjściem na szybkie siku dookoła bloku, albo nerwowym odciąganiem psa od krzaka, który potrzebuje wyniuchać aż do ostatniego zapachu z zeszłego tygodnia.

 

Relacja

Na spacerze dobrze jest być z psem, towarzyszyć mu w jego wielkiej (lub malutkiej) przygodzie, jeśli trzeba - pomóc sobie z czymś poradzić. Razem coś czasem poćwiczyć, pobawić się. Rozmawianie przez telefon, słuchanie muzyki czy podcastów, pogaduchy z sąsiadami, wypad do sklepu albo na pocztę zostawiamy na osobne wyjście.

 

Komunikacja

O zmianie kierunku, czy zatrzymaniu informuj psa słowem, nie szarpnięciem smyczy, a jeśli nie słyszy - pojaw się w jego obszarze widzenia i pokaż mu. Pomyśl, jak sam wolałbyś się przemieszczać: kiedy ktoś cię na siłę ciągnie albo popycha w którąś stronę, czy kiedy wskazuje ci kierunek słowem, bądź gestem.

 

Emocje

Przyjrzyj się, co czuje twój pies na spacerze. Czy czegoś się boi, czy coś go za bardzo ekscytuje, które miejsca są dla niego bardziej problematyczne, albo kiedy na smyczy (zaskakująco) nie ciągnie wcale. Zastanów się, czy mógł mieć nieprzyjemne skojarzenia ze smyczą związane z karą, podniesionym głosem, czy korektą smyczową.

 

 

Uważnie obserwuj swojego psa na spacerach i postaraj się namierzyć, które z powyższych obszarów wymagają poprawy, a w kolejnym wpisie porozmawiamy o tym, jak dalej pracować.

Martyna Zgłobisz

 

Źródło zdjęcia: Freestocks - Unsplash

Czy to pies, czy to ciągnik? Część I

03 września 2021