Skontaktuj się z nami

kontakt@centrumpsychologiizwierzat.pl

Ewa Jabłońska, tel. +48 797 375 191 

Beata Węsierska Wesoła, tel. +48 502 687 698

© Jacek Piech

Jako behawioryści, często spotykamy się z tak stawianym nam pytaniem. Wątpliwości tego typu w zasadzie nas nie dziwią, bo przecież opiekunowie psów i kotów wiedzą, że nic tak nie pomaga jak spotkanie z fachowcem „oko w oko”, który pokaże jak krok po kroku osiągnąć zamierzony cel, poprawić obopólną relację z psem lub kotem, czy wyuczyć pupila pożądanego zachowania. 

Ostatnie dwa lata i sytuacja związana z pandemią spowodowała przeniesienie dużej części życia społeczno-gospodarczego do sieci. Wprowadzenie krajowych obostrzeń, spowodowanych koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, stało się pretekstem do przeniesienia się ze swoim życiem do przestrzeni wirtualnej. Podobnie zadziało się w świecie psiarzy i kociarzy. Od dwóch lat coraz częściej korzystamy z porad i spotkań organizowanych w sieci, szukając pomocy w konkretnych sytuacjach. 

Czy rzeczywiście, spotkanie online może pomóc w rozwiązaniu problemu ze swoim zwierzakiem?

Odpowiadamy - z całą pewnością tak.  Ale zacznijmy od początku - z jakimi problemami możesz zgłosić się do nas na konsultacje online?

W przypadku psa:

 • jeśli prezentuje zachowania agresywne w stosunku do ludzi i zwierząt,
 • załatwia swoje potrzeby fizjologiczne w domu,
 • nadmiernie wokalizuje (szczekanie, wycie, skomlenie),
 • ma problemy z separacją,
 • przejawia fobie dźwiękowe (np. boi się burzy czy fajerwerków),
 • nadmiernie broni dostępu do zasobów (broni jedzenia, miski, dostępu do miejsca czy właściciela),
 • wygryza lub wylizuje sierść, co prowadzi nawet do powstawania ran, goni własny ogon, kręci się w kółko,
 • jest apatyczny, wykazuje brak apetytu, nie chce się bawić,
 • prezentuje nadmierną lękliwość, strach przed ludźmi czy innymi zwierzętami,
 • jest nadmiernie ponudzony, nie potrafi odpoczywać,
 • prezentuje częste zachowania kopulacyjne.

 

W przypadku kota:

 • załatwia się poza kuwetą,
 • znaczy meble i ściany moczem,
 • prezentuje zachowania agresywne wobec opiekuna lub innych zwierząt,
 • nadmiernie wokalizuje (uporczywie miałczy),
 • silnie wylizuje się, co prowadzi do wyłysień oraz do powstawania ran,
 • zbyt dużo śpi i jest apatyczny (zbyt długo przebywa w jednym miejscu) bądź jest silnie pobudzony,
 • traci apetyt lub odwrotnie, je bardzo łapczywie,
 • Prezentuje zachowania kompulsywne.

 

Jak wygląda takie spotkanie i jak wygląda praca ze zwierzakiem na odległość?

Głównym celem w prowadzonej przez nas pracy terapeutycznej (zresztą, nie tylko na odległość) jest wypracowanie u zwierzęcia prezentującego zaburzenia w zachowaniu jak najwięcej ilości zachowań adaptacyjnych, które rozwiną u niego większą niezależność oraz pewność siebie, co doprowadzi do efektywnego funkcjonowania w środowisku w jakim żyje.

Nasze konsultacje rozpoczynamy od wnikliwego wywiadu jaki prowadzimy z opiekunem zwierzęcia. Często bardzo pomocne okazują się dostarczone do nas nagrania, na których możemy zobaczyć jak zachowuje się pies lub kot w swoim środowisku w konkretnych sytuacjach. Tak zgromadzony materiał staje się już podstawą do przeprowadzenia dokładnej analizy procesów emocjonalnych i neurohormonalnych konkretnego przypadku. Taka analiza w znacznym stopniu pomaga już właścicielom zwierząt zrozumieć, co dzieje się z ich pupilami w czasie prezentowania niepożądanych zachowań. To zrozumienie staje się podstawą do dalszej pracy terapeutycznej.

Podczas spotkania online, opiekunowie zwierząt poszerzają swoją wiedzę na temat behawioru psa czy kota, poznają narzędzia, dzięki którym uczą się jak można modyfikować zachowania niepożądane, uzyskując przy tym pozytywne efekty.

Ponadto prowadząc spotkanie, wspólnie układamy plan terapii w taki sposób, by nauczyć zwierzę zachowań alternatywnych przy jednoczesnym wygaszeniu zachowań niepożądanych. Co ważne, pozostając w stałym kontakcie online, behawiorysta i opiekun pupila może wspólnie pracować nad utrzymaniem efektów prowadzonej terapii.

Jak organizujemy konsultacje online?

Zwykle takie spotkanie trwa około 1,5 godziny. Odbywa się w dogodnym dla właściciela psa lub kota, czasie. Omawiamy podczas spotkania online rutynowy plan dnia zwierzaka, by przyjrzeć się wspólnemu ich życiu oraz ustalić, co powoduje u niego zaburzenia w zachowaniu. Zbieramy wszystkie otrzymane informacje, potrzebne do opisania i zrozumienia przypadku oraz do przygotowania indywidualnego planu terapii. Po pierwszym spotkaniu właściciel dostaje już wstępny plan pracy oraz zalecenia dotyczące tego, jak przeciwdziałać zachowaniom niepożądanym. (np. zapobiec prezentowanej agresji czy zminimalizować nadmierny lęk zwierzęcia wobec innych ludzi czy zwierząt). 

Czy każde spotkanie kończy się wdrożeniem planu terapeutycznego?

Oczywiście, że nie. Nasze konsultacje to nie tylko trudne przypadki które muszą zakończyć się wprowadzeniem planu naprawczego. Często to spotkanie, które przybiera formę luźnej rozmowy. Czasami wystarczy poszerzenie wiedzy opiekuna w konkretnym temacie, by zwierzę wróciło do stanu równowagi emocjonalnej a w domu znów zapanował ład, spokój i harmonia.

Czy konsultacja online może pomóc w każdym przypadku?

Jak najbardziej może pomóc ale nie zawsze rozwiązuje problem do końca.  O ile podczas konsultacji zdobywasz zalecenia na temat tego, co musisz zrobić i jak pracować, by rozwiązać problem, o tyle z samą ich realizacją, mogą wystąpić problemy i może okazać się że bez fizycznej pomocy fachowca, będzie Ci ciężko osiągnąć zamierzone efekty.

Jak sprawdzić czy w przypadku mojego problemu ma sens realizacja konsultacji online? 

Wystarczy skorzystać z naszych usług. Centrum Psychologii Zwierząt oferuje program bezpłatnej pomocy dla psa w formie darmowej konsultacji online. Korzystając z programu, otrzymujesz od nas konkretną wiedzę i wsparcie w nurtującym Cię zagadnieniu. Co istotne, takie spotkanie nic Cię nie kosztuje a pakiet informacji jaki otrzymasz podczas spotkania może okazać się zbawienny w przypadku rozwiązaniu Twojego problemu :)

Ewa Jabłońska 

Czy konsultacja behawioralna online ma sens?  

15 kwietnia 2022